Forum Discuţii juridice Executare silită dubla cesionare/creanta-la administratia financiara
Discuție deschisă în Executare silită

dubla cesionare/creanta-la administratia financiara

Buna ziua,

Va rog sa aveti amabilitatea de a citi randurile de mai jos:

Am un Srl o agentie de publicitate, un furnizor a dus toate facturile restante la Adm. Financiara pentru cesionare creante.
Adm. Fin. a pus poprire pe contul meu.
La randul meu, pot da Adm. Fin pentru retragerea aceste sume 4 facturi de la un clinet care nu a dorit sa plateasca de 3 luni de zile?

Daca da..ce trebuie sa fac unde trebuie sa merg?? ce trebuie sa completez

Sau nu poate functiona asa???

Va multumesc,
de unde stiti ca poprirea a fost efectul unei cesiuni de creante? Va pot garanta ca in cazul unei cesiuni, ANAF nu poate pune poprire deoarece cesiunea nu este titlu executoriu si deci poprirea este ilegala.

probabil ca dvs aveti datorii la Fisc si poprirea are acest obiect, titlurile executorii existind deja in baza declaratiilor depuse.

Din cite stiu ANAF nu este abilitat sa achizitioneze creante. De fapt el nu este abilitat nici sa le cesioneze pe ale lui, daramite sa achizitioneze altele.

verificati la banca adresele de poprire si titlurile executorii ce au fost comunicate de ANAF si va veti lamuri.
Organul fiscal a instituit poprire asupra disponibilitatilor prezente si viitoare din conturile dumneavoastra bancare pentru recuperarea obligatiilor ce,probabil, le datorati bugetului consolidat al statului.In temeiul dispozitiilor Codului de procedura fiscala,organul fiscal poate dispune poprirea asupra conturilor bancare ale tertilor care va datoreaza sume de bani,pana la acoperirea integrala a creantei sale.
Daca v-au fost poprite conturile bancare trebuia sa primiti o instiintare in acest sens de la organul fiscal(ca sa nu mai vorbim de faptul ca inainte de emiterea popririi trebuia sa va fie comunicata somatia,insotita de titlul executoriu, care constituie actul de incepere a executarii silite.
Daca va considerati nedreptatit prin actiunile intreprinse de fisc aveti la dispozitie
caile legale de atac,respectiv contestarea actului administrativ fiscal ori contestatia la executare.
xerex a scris:

In temeiul dispozitiilor Codului de procedura fiscala,organul fiscal poate dispune poprirea asupra conturilor bancare ale tertilor care va datoreaza sume de bani,pana la acoperirea integrala a creantei sale.

as fi interesat de temeiul legal al acestei afirmatii ptr ca eu nu am reusit sa-l identific.
Temeiul legal este art.149 din O.G.nr.92/2003 privind Codul de procedura fiscala,republicata,cu modificarile si completarile ulterioare,care prevede:
"Sunt supuse executarii silite prin poprire orice sume urmaribile reprezentand venituri si disponibilitati banesti in lei si in valuta,titluri de valoare sau alte bunuri mobile necorporale,detinute si/sau datorate,cu orice titlu,debitorului de catre terte persoane sau pe care acestia le vor datora si/sau detine in viitor in temeiul unor raporturi juridice existente."
corect dar unde scrie ca in baza art 149 se pot popri conturile bancare ale tertilor? la acest aspect ma refeream eu.

poprirea la terti inseamna altceva decit sa le blochezi acestora conturile bancare ptr sumele datorate debitorilor fiscului. Poprirea inseamna indisponibilizarea sumelor datorate de catre terti debitorului insa nu inseamna ca "fortezi" tertul sa plateasca debitorului aceste sume prin blocarea contului sau bancar.

pe cale de consecinta, in speta postata cred ca blocarea contului s-a facut ptr datorii directe catre fisc si nu in baza unor datorii ale acestuia catre debitorii fiscului.