Forum Discuţii juridice Executare silită dubla cesionare/creanta-la administratia financiara
Discuție deschisă în Executare silită

dubla cesionare/creanta-la administratia financiara

Buna ziua,

Va rog sa aveti amabilitatea de a citi randurile de mai jos:

Am un Srl o agentie de publicitate, un furnizor a dus toate facturile restante la Adm. Financiara pentru cesionare creante.
Adm. Fin. a pus poprire pe contul meu.
La randul meu, pot da Adm. Fin pentru retragerea aceste sume 4 facturi de la un clinet care nu a dorit sa plateasca de 3 luni de zile?

Daca da..ce trebuie sa fac unde trebuie sa merg?? ce trebuie sa completez

Sau nu poate functiona asa???

Va multumesc,
Buna ziua,

va multumesc pentru raspunsuri, am primit e-mail de la furnizorul meu la care am o datorie de 4800 ron,precum acesta are datorii la ANAF iar in contul acelei datorii a adus la Adm.fin facturile precizand ca Adm Fin imi va bloca contul si va recupera aceasta suma.. este posibil?
parerea mea este ca nu se poate face poprire pe conturile bancare ci doar o poprire la tert. Adica sumele de bani vor fi indisponibilizate in sensul ca daca veti face plata aceasta se va face catre Fisc si nu catre debitorul dvs.

Insa conturile bancare nu vor fi blocate deoarece Fiscul nu are dreptul sa va oblige sa faceti o plata, doar instanta de judecata are aceasta prerogativa.
Multumesc mult atat Dvs cat si celor care au postat raspunsuri.