avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... probleme cu fosta sotie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

probleme cu fosta sotie

Fosta sotie a prietenului meu nu-mi da pace,sunt divortati de 1 an jumate.
Din urma casatoriei au rezultat 2 copii,sotul nesttind ca sotia este insarcinta cu cel de-al 2 copil,a aflat in ultim aluna de sarcina.
Vreau sa mentionez ca persoana respectiva este invatatoare.
Problema este ca nu-mi da pace,eu locuiesc acum cu fostul ei sot,dar ea continua sa-mi creeze neplaceri,s-a dus la parintii mei acasa si l-a servici si le-a facut scandal,ma facea pe mine in toate felurile(eu nu vorbesc cu parintii mei)
A lasat copii infometati si pe cea mica a facut-o s aplanga cand a ajuns cu copii la parintii mei la usa.A zis ca-i lasa la usa la ei,ca ea n-i mai vrea,alta data s-a dus si le-a zs sa pleteasca ei pensie aalimentara.Mamei i-a facut scnadal la servici.Mentionez ca eu numai am legatura cu parintii mei.
De cate ori ma vede fosta sotie pe stada cu el,incepe si tipa si ma face in toate felurile.
AM ajuns sa numai ies pe strada de rusine.De circurile pe care le face cand ma vede cu el,si pe care i le face si lui la servici.Pe urma incepe si-l suna,i trimite msj,in care pe mine ma face ca la usa cortului.
Fostul sot zice ce-i nebuna,si ca nu are ce face,si ca o sa se potoleasca.dar eu pur si simplu numai suport.Pt ca acesta situatie dyreaza de f mult timp.
Va rog sa ma ajutati,trebuie sa existe o modalitate de o potoli.Prietenul meu a avut n discutii cu ea dar degeaba.
Nci nu pot reproduce msj pe care i le trimite lui si ma face pe mine in toate felurile.
Cum poate o astfl de persona sa fie invatatoare,cand ea nu are grija pe proprii ei copii?
Fetita era f atsata de mine are 4 ani jumate,kiar imi zicea mami,dar akm e f distatnta a zs ca n-o lasa maicasa sa vb k mine.
VA rog din tot sufletu ajutati-ma!Cum se poate potoli acesta persona?Ma gandeam sa ma duc la politie sa depun plangere


Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 19:46, 12 August 2008
Mergeti la politie si faceti plangere.
O vor atentiona si o vor amenda in cazul in care nu se potoleste.
Aveti si dvs dreptul la o viata linistita.
Iar ea nu are dreptul sa va tulbure in mod repetat.

avocat Claudiu Lascoschi
Va multumesc pentru raspuns.
Mai am inca o intrebare
Asera mergeam pe strada m-a urmarit si s-a luat de mine,a inceput sa ma faca in toate felurile,
si pe urma a venit tatal ei.care mi-a starns de gat si m-a darmat pe stada.
Cum trebuie sa procedez?Ma duc sa depun plangere,pentru hartuire?
Va multumesc pentru raspuns.
Mai am inca o intrebare
Asera mergeam pe strada m-a urmarit si s-a luat de mine,a inceput sa ma faca in toate felurile,
si pe urma a venit tatal ei.care mi-a starns de gat si m-a darmat pe stada.
Cum trebuie sa procedez?Ma duc sa depun plangere,pentru hartuire?
Depuneți azi o plângere la poliţie împotriva fostei soţii a prietenului şi a tatălui acesteia, pentru calomnie şi loviri şi alte violenţe. ;)
De cate ori se va intampla un astfel de eveniment sa mergeti la politie pt a face plangere penala dar vedeti ca aveti nevoie si de martori pt a se continua procedura plangerii penale.

avocat Claudiu Lascoschi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce pot face cand fosta lui sotie nu ma lasa in pace? Indigo14 Indigo14 Buna. Sunt intr o relatie cu un barbat divortat cu acte in regula si 2 copii . El vrea sa fie cu mine insa fosta lui sotie imi tot trimite mesaje sa l las in ... (vezi toată discuția)
Jignirile dia310882 dia310882 sunt casatorita de 6 ani iar socrii sunt ardeleni iar parintii mei moldoveni. de aici toate problemele pt ca socrii nu au fost niciodata deacord cu casatoria ... (vezi toată discuția)
Ce pot sa fac sa ma lase in pace?! mrcryss mrcryss buna ziua!va rog daca se poate sa ma ajutati cu un sfat.am trecut printr-un divort,am obtinut un program de vizitare (primul si al trei-lea weekend,toate ... (vezi toată discuția)