Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... trecerea frontierei fara acordul celuilalt parinte
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

trecerea frontierei fara acordul celuilalt parinte

buna ziua
poate un copil minor sa treaca frontiera fara acordul celuilalt parinte,si neinsotit ?
si daca nu,cum e posibil ca acest lucru sa se intample , si cum de politia de frontiera a dat asigurari ca se poate ,face lucrul asta fara probleme.
acum copilul este in Anglia, fara acordul meu ,si culmea ,m-a informat ca este posibil ca ,a sunat maicasa la politia de frontiera si asa s-a rezolvat situatia, deoare-ce nu mai este nevoie de acordul meu.
e posibil asa ceva din punct de vedere legal.
va multumesc .
BODROS GHEORGHE, utilizator
Daca nu sunteti decazut din drepturile parintesti si copilul este insotit de mama, careia minorul ii este incredintat spre crestere si educare prin sentient de divort defintiva e ok, poate calatori cu mama lui.

Daca nu este insotit de parinti, acesta tb sa aiba acordul ambllor parinti, iar persoana care I'l insoteste tb sa aiba extras se cazier judiciar la el, in afara personalului navigant care are si dreptul de a insoti minorii de la formalitatile de imbarcare. Declaratia se da autentic la orice notariat.
ContSters141818, utilizator
Daca minorul este incredintat mamei prin hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila, mama nu are nevoie de acordul dvs. pentru a iesi din tara impreuna cu minorul.
buna seara
va multumesc .
nu ,nu sunt decazut din drepturile parintesti, platesc pensie alimentara,si pana acum ,am incheiat acel act notarial din care reiesea ca sunt de acord ,cu calatoria copilului in strainatate.
numai ca acum ,nu am mai incheiat acel act si copilul a ajuns deja in alta tara,si neinsotit.
:angry:
BODROS GHEORGHE a scris:

buna seara
va multumesc .
nu ,nu sunt decazut din drepturile parintesti, platesc pensie alimentara,si pana acum ,am incheiat acel act notarial din care reiesea ca sunt de acord ,cu calatoria copilului in strainatate.
numai ca acum ,nu am mai incheiat acel act si copilul a ajuns deja in alta tara,si neinsotit.
:angry:

Copilul a fost incredintat mamei spre crestere si educare printr-o decizie a tribunalului? Daca DA atunci n-are nevoie de acordul dvs. ca sa il scoata din tara sau sa il trimita insotit de altcineva peste granita. Cititi regulile calatoriei minorilor la www.PolitiadeFrontiera.ro

Faptul ca dvs. ati dat pana acum o declaratie acord pentru calatoria minorului nu e foarte important. Poate ca mama nu stia ca decizia de incredintare a minorului (daca exista asa ceva!) ii da dreptul sa nu mai ceara un asemnea document de la dvs. si atunci l-ati facut degeaba.