Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Asigurare de raspundere civila a chiriasului catre ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Asigurare de raspundere civila a chiriasului catre proprietar.

Proprietarul poate solicita prin contractul de inchiriere ca chiriasul sa fie obligat la incheierea unei asigurari de raspundere civila a chiriasului catre proprietar in cazul distrugerii/avarierii bunurilor din imobilul inchiriat din vina chiriasului?
In orice tara (normala) din lume (de ex. F/D/A/I etc) cand inchiriezi un apartament NU ti se dau cheile pina nu ai cumparat o polita de asigurare / RC si inmanezi dovada de asigurare proprietarului. In apartament se poate intampla orice fel de eveniment: inundatie, incendiu etc. din primul moment cand chiriasul a inchis usa, eveniment care provoaca pagube celor din jur si apartamentului inchiriat.

Lipsa acestei asigurari a chiriasului (a dovezii de asigurare) duce automat la rezilierea contractului de inchiriere (de pus aceasta clauza in contract).

Cum credeti ca se rezolva o simpla inundatie intre doua apartmente (cel de deasupra inunda pe cel de dedesubt) ? Cu polita de asigurare.
@Athe, exista la majoritatea companiilor asigurari de raspundere civila pentru chirias care acopera distrugerile/rezultate din vina exclusiva a chiriasului, plata cheltuielilor de judecata, etc.

Mi se pare mult mai acceptabila o asigurare de raspundere civila decat o garantie care de cele mai multe ori nu acopera cheltuielile si apar scandaluri intre proprietar si chirias.
Alexandru Munteanu, Avocat