avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... completare CM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

completare CM

daca la data de 01.01.2011 s-a abrogat decretului 92/1976 care reglementa carnetul de munca si la aceiasi data definitivez angajarea unui salariat (ii fac CIM pe durata nedet.),care operatie este prioritara?definitivarea sau abrogarea decretului?completez pe CM abrogarea si pe o adeverinta de vechime de la 01.01.2011 ,definitivarea angajarii?multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:58, 26 Iulie 2011
Puteti sa ii dati o adeverinta cu toate modificarile / mutatiile intervenite la contractul de muca la plecarea din firma, adica la incetarea contractului de munca.
Toate aceste modificari
le faceti in REVISAL.
handaricimarin a scris:

daca la data de 01.01.2011 s-a abrogat decretului 92/1976 care reglementa carnetul de munca si la aceiasi data definitivez angajarea unui salariat (ii fac CIM pe durata nedet.),care operatie este prioritara?definitivarea sau abrogarea decretului?completez pe CM abrogarea si pe o adeverinta de vechime de la 01.01.2011 ,definitivarea angajarii?multumesc


In practica intalnita se proceda asa cu adeverinta eliberata dupa 01.01.2011:
1. se completa cu inregistrarile aferente abrogarii
2. se completeaza modificarile la c.i.m.
3. incetarea c.i.m.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Completare adeverinta hodor dana hodor dana Buna ziua. As dori sa stiu cum se completeaza tabelul din adeverinta de vechime care se elibereaza atunci cand ai incetat raporturile de munca cu un angajator ... (vezi toată discuția)
Carnet munca ne-creat de catre angajator. emiliapana emiliapana Buna ziua, Lucrez din 2007, acesta fiind primul meu job. Angajatorul mi-a comunicat recent ca nu a intocmit un carnet de munca pe numele meu. Este corect? ... (vezi toată discuția)
Completari carnet de munca claudiav72 claudiav72 Am fost angajata cu contract de munca la un singur angajator timp de cca 20 ani. La 10 iulie 2009 am nascut o fetita. Am avut concediu pre si post natal (2ani ... (vezi toată discuția)