Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Reparare / renovare cladire apartinand domeniului ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Reparare / renovare cladire apartinand domeniului public

Cabinetul meu reprezinta jumatate dintr-o cladire, l-am renovat si reparat, dar cealalta jumatate aprtine primariei si acoperisul lor permite infiltrarea apei de ploaie pana la peretele comun al celor doua locatii si ca urmare si la mine in cabinet (Cab.Med). .Cum sa procedez? Care este legea ce obliga Primaria, Consiliul local sa-si repare cladirile?
Cu multumiri!!
Prin L.153/2011 publicata in M.O 493/2011,care va intra in vigoare in termen de 30 zile de la data publicarii(respectiv august 2011), prin aceasta lege , sunt obligati absolut toti detinatorii de cladiri care reprezinta un nivel avansat de degradare, sa ia masurile necesare pentru reabilitarea structural -ambientala a anvelopei cladirilor.Termenul de executare este de 12 luni de la primirea notificarii din partea primariei, acest termen putand fi prelungit cu maximum de 6 luni.
Fiind vorba chiar de primarie, ca detinatoare a respectivului spatiu(sau parte a imobilului) , prin lege , si acesteia ii revine aceasta obligatie.