Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua! Am nevoie de un sfat in legatura cu o ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua! Am nevoie de un sfat in legatura cu o problema. }n ...

Buna ziua!
Am nevoie de un sfat in legatura cu o problema. }n 2016 am infiintat asociatia de proprietari, tocmai pentru reabilitarea termica a blocurilor. Insa proprietarii si-au pierdut sperantele in urma minciunilor primariei, de aceea s-a decis ca trebuie facuteanumite lucrari. Acoperisele blocurilor sunt inundate cand ploua, tiglele sunt vechi de 60 de ani, cei care stau la etaj cumpara din banii lor tiglele second hand, ceilalti (majoritatea) spun ca nu-i intereseaza, nu stau la etaj. Sunt unii care spun ca legile nu se aplica si lor, fiindca el este de ex. un jandarm pensionar, etc... Problema este ca deja cad si caramizile de pe hornuri, riscul sa cade pe un trecator sau o masina fiind din ce in ce mai mare. Avem o hatarare a A.G. conform careia fondul de reparatii poate fi folosit doar cu acordul in scris a jumatate +1 dintre proprietarii apartamentelor din scara respectiva. Am reusit sa conving aproape jumatate dintre proprietari ca legea ne obliga sa intretinem si partile comune, de ex. acoperisul, si am hotarat ca daca oricum am luat teapa cu programul de reabilitare, macar sa facem ceva cu banii adunati, si sa incepem de la schimbarea acoperisului. Insa ceilalti nu sunt de acord, din anumite motive.
Intrebarea mea este: cum as putea sa ma protejez eu, ca presedinte, in cazul in care nu se adun semnaturile, daca multi nu o sa dea bani pentru reparatii, iar intre timp, o caramida cade pe capul cuiva, sau pe o masina?
Asociatia functioneaza doar cu presedinte si un ceenzor, desi ne-ar mai trebui 2 persoane in Comitetul Executiv, si 2 cenzori, conform statutului. Insa nimeni nu vrea sa faca nimic, nu vor responsabilitati nici pentru bani.
Nu e necesara AG pentru folosirea fondului de reparatii, acoperisul este parte comuna in responsabilitatea tuturor, in caz de accident datorat starii de dgradare a elementelor componente, toti vor plati , nu exista exceptii.
Pentru efectuarea lucrarilor de reparatii este obligatorie doar respectarea art. 67:
(1)Pentru realizarea lucrarilor de intretinere, reparatii sau investitii privind proprietatea comuna, administratorul, tinand seama de pret, durata de executie si calitate, supune spre analiza si aprobare comitetului executiv oferte ale operatorilor economici care satisfac cerintele asociatiei de proprietari, conform legislatiei in vigoare.
Daca nu aveti CEx, puteti cere parerea proprietarilor intr-o AG, sau:
Articolul 50
Acordul de vointa al asociatiei de proprietari se realizeaza:
a)in adunarea generala a asociatiei de proprietari; sau
b)in baza declaratiilor scrise si semnate ale fiecarui proprietar.

Faceti un tabel cu toti proprietarii ,cu variantele de oferte si puneti sa aleaga prin semnatura.

L nr 196/2018
ART. 32
(1) Proprietarii sunt obligați să ia măsuri pentru consolidarea și modernizarea condominiului,
modernizarea echipamentelor, instalațiilor și dotărilor aferente, montarea contoarelor pentru
individualizarea consumurilor la nivel de proprietate individuală, reabilitarea termică în scopul
creșterii performanței energetice, precum și reabilitarea structural-arhitecturală a anvelopei
condominiului pentru creșterea calității arhitectural-ambientale a acestuia, potrivit prevederilor
legale, în condițiile menținerii aspectului armonios și unitar al întregului condominiu, indiferent de
natura intervențiilor.
(2) În cazul condominiilor de tipul imobilelor colective multietajate, modificarea aspectului
fațadei se face numai în mod unitar pe întreg condominiul, indiferent de numărul asociațiilor de
proprietari constituite pe scări sau tronsoane, în baza unei documentații tehnice elaborate în
condițiile legii, de către arhitecți cu drept de semnătură și cu respectarea prevederilor legale în
vigoare privind autorizarea executării lucrărilor de construcții, regimul monumentelor istorice și al
zonelor protejate, reabilitare termică pentru creșterea performanței energetice a clădirilor și
reabilitarea structural-arhitecturală a anvelopei acestora pentru creșterea calității arhitecturalambientale a clădirilor.
(3) Înainte de modificarea aspectului fațadei condominiului, președintele asociației de
proprietari solicită, în scris, autorității administrației publice locale toate informațiile și restricțiile
referitoare la culoare, aspect, materiale și altele asemenea, stabilite prin regulamentul local de
urbanism sau prin regulamentele de intervenție aferente zonelor de intervenție prioritară stabilite
în cadrul programelor multianuale privind creșterea calității arhitectural-ambientale a clădirilor.
(4) În cazul condominiilor cu mai multe tronsoane sau scări legate structural, lucrările de
consolidare sau modernizare, reabilitare termică și structural-arhitecturală se vor realiza în mod
unitar pentru întregul ansamblu, cu respectarea întocmai a caracterului arhitectural al
condominiului și a caracterului ambiental al ansamblului/zonei de amplasament.
Legiuitorul a impus obligatia ca asociatiile de proprietari infiintate cu scopul administrarii partii comune de condominiu sa asigure starea tehnica a acestora
Reabilitarea si eficientizarea termica a condominiilor reprezinta o obligatie legal impusa de legiuitor
E vorba de reparatie acoperis, nu de reabilitare termica.
Multumesc pentru raspunsuri. Ne-am apucat de proiectul de reabilitare termica,fiindca primaria si cei care au facut proiectul,planurile ne-au zis ca o sa fie inclusa si schimbarea acoperisului. Insa dupa 4 ani am aflat din devize,etc. ca de fapt doar jumatate din acoperis o sa fie schimbata. Primaria ne-a sugerat sa decidem pe care parte a blocului sa fie puse tigle noi, iar pe partea cealalta doar rearanjeaza tiglele vechi de 60 de ani. ...Revoltator, dupa parerea mea!... De aceea trebuie sa facem ca lumea, din forte proprii macar acoperisul. Dupa informatiile mele,daca nu facem modificari in structura blocului, a acoperisului, nu ne trebuie autorizatie de constructie.
pandatao, utilizator
Nu daca nu faceti modificari in structura blocului, daca nu faceti modificari la forma acoperisului:
Art. 11
(1) Se pot executa fără autorizație de construire/desființare următoarele lucrări care nu modifică structura de rezistență și/sau aspectul arhitectural al construcțiilor, cu excepția cazurilor în care acestea se execută la categoriile de construcții prevăzute la art. 3 alin. (1) lit. b):
a) reparații la împrejmuiri, atunci când nu se schimbă forma acestora și materialele din care sunt executate;
b) reparații la acoperișuri, învelitori sau terase, atunci când nu se schimbă forma acestora;
...............................
[ link extern ]