Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ANGAJARE PERSOANE CU HANDICAP
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ANGAJARE PERSOANE CU HANDICAP

Buna ziua. As dorii sa stiu daca se poate care este procedura de angajare a unei persoane cu handicap de gradul II. Daca exista reguli privind angajarea lor. Multumesc.:-/
Doar persoanele cu gradul III de handicap pot cumula pensia cu salariul.
Persoanele cu gradul II de handicap nu pot fi incadrate in baza unui contract de munca, deoarece invaliditatea de acest grad se caracterizeaza prin pierderea totala a capacitatii de munca.
handicap gradul II.........sau invaliditate gradul II?
Eu am inteles ca e vorba de o persoana cu handicap, care doreste sa munceasca, si nu de o persoana pensionata medical de gr.II.
Daca e asa cum inteleg eu, va sfatuiesc sa studiati urmatoarele acte normative:
-Legea nr.448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, modificata si completata, republicata in M.Of.I nr.1/2008 (in special art.78, 79);
-OUG nr.86/2008, de modificare si completare a Legii nr.448/2006 (in M.Of.I nr.474/2008);
-HG nr.268/2007 de aprobare a Normelor de aplicare a Legii 448/2006 (in M.Of.I nr.233/2007).

Vedeti ca angajatorii care au salariati persoane cu handicap beneficiaza de unele facilitati.
Ar fi bine ca sa consultati si AJOFM care va pot da mai multe relatii.

Succes!
Urmati cu incredere sfatul d-lui Tudor Valeriu