avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 587 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ANGAJARE PERSOANE CU HANDICAP
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ANGAJARE PERSOANE CU HANDICAP

Buna ziua. As dorii sa stiu daca se poate care este procedura de angajare a unei persoane cu handicap de gradul II. Daca exista reguli privind angajarea lor. Multumesc.:-/
Cel mai recent răspuns: Nicoleta Ilea , Consultant resurse umane 11:51, 13 August 2008
Doar persoanele cu gradul III de handicap pot cumula pensia cu salariul.
Persoanele cu gradul II de handicap nu pot fi incadrate in baza unui contract de munca, deoarece invaliditatea de acest grad se caracterizeaza prin pierderea totala a capacitatii de munca.
handicap gradul II.........sau invaliditate gradul II?
Eu am inteles ca e vorba de o persoana cu handicap, care doreste sa munceasca, si nu de o persoana pensionata medical de gr.II.
Daca e asa cum inteleg eu, va sfatuiesc sa studiati urmatoarele acte normative:
-Legea nr.448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, modificata si completata, republicata in M.Of.I nr.1/2008 (in special art.78, 79);
-OUG nr.86/2008, de modificare si completare a Legii nr.448/2006 (in M.Of.I nr.474/2008);
-HG nr.268/2007 de aprobare a Normelor de aplicare a Legii 448/2006 (in M.Of.I nr.233/2007).

Vedeti ca angajatorii care au salariati persoane cu handicap beneficiaza de unele facilitati.
Ar fi bine ca sa consultati si AJOFM care va pot da mai multe relatii.

Succes!
Urmati cu incredere sfatul d-lui Tudor Valeriu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Speta unitate protejata ContSters169678 ContSters169678 O unitate protejata a fost infiintata de persoana cu handicap in conformitate cu art. 81 alin. 2 lit. b din L 448/2006 republicata si in care toti salariatii ... (vezi toată discuția)
Invaliditate grad iii Andreia Brotea Andreia Brotea Buna ziua, As dori o informatie referitoare la angajarea unei persoane incadrate in gradul III invaliditate. Este specificat undeva obligativitatea ... (vezi toată discuția)
Contracte cu unitati protejate (personal cu handicap) amya1808 amya1808 De cand se aplica prevederile pct 3 art I din OUG 86/2008 de modificare a Legii 448/2006 privind protectia persoanelor cu handicap? De cand e vor rezilia ... (vezi toată discuția)