Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Valabilitate procura pentru Vanzare?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Valabilitate procura pentru Vanzare?

Pentru o Procura de Vanzare, exista o limitare a dreptului de valabilitate?

Procura este inregistrata la notar si prin ea Vanzatorul mandateaza o persoana pentru a-l reprezenta unui teren agricol aflat in proprietate. Procura specifica:
"Mandatarul meu va face oriunde va fi necesar dovada calitatii mele de proprietar. Manadatarul meu ma va reprezenta la Oficiul de Cadastru si Publicitate Imobiliara" in vederea obtinerii documentatiei cadastrale si a intabularii terenului, la Directia de Impozite si Taxe Locale pentru a depune actele necesare, in vederea inregistrarii in evidentele fiscale a terenului si a obtinerii certificatului de atestare fiscala necesar pentru intabulare. Pentru aducerea la indeplinire aprezentului mandat, mandatarul meu va indeplini orice formalitate va fi necesara, la orice autoritate competenta, se va prezenta la Biroul Notarului Public ales in vederea perfectarii Contractului de Vanzare-Cumparare, va semna cererea pentru extrasul de carte funciara, va semna in numele meu si pentru mine oriunde va fi necesar, in limitele prezentului mandat, semnatura sa fiindu-mi opozabila".
Pe spa tele procurii tb sa figureze si anul Luna ziua, ne de autentificare, uitati va a tent, sau poate aveti o vopie numai cu continutul procurii. Nu se poate sa fie doar asa.persoana care da procura se numeste mandant iar imputernicitul mandatar. Pe spate este si semnatura si stampila notarului. Si formula autentificarii.