Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce se intampla cu actul de proprietate?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce se intampla cu actul de proprietate?

Ce se intampla cu actul de proprietate dupa ce s-a transferat dreptul de proprietate altei persoane, altfel spus altcineva a devenit proprietar? Se retine actul de proprietate la notariatul la care s-a incheiat tranzactia sau este distrus?

In orice caz mai poate fostul proprietar sa detina actul sau de proprietate in original dupa ce a fost facuta tranzactia?
:closedtopic: Deci pana la urma cum poate dovedi cineva ca este adevaratul si ACTUALUL proprietar al unui imobil.....?
:((. Prin actul de vanzare cumparare si prin faptul ca sunteti inscrisi cu dreptul de proprietate asupra imobilului in cartea funciara! :(
Dar nu poate veni cineva cu un act de proprietate vechi si de asemenea cu un extras de carte funciare vechi si sa se poate prezenta ca fiind actualul proprietar?? Pe mine m-ar interesa situatia actuala a unui imobil din punct de vedere al dreptului de proprietate....