Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Discriminare, hartuire, intimidare la locul de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Discriminare, hartuire, intimidare la locul de munca

Buna ziua

As dorii sa stiu care este legislatia in domeniul discriminarii, hartuirii, intimidarii la locul de munca, unde si in ce termen se poate face plangere in acesti domeniu (judecatorie, politie, alte institutii?). Am gasit undeva OG 137/2000, si as vrea sa stiu daca mai e valabila, daca sunt si alte acte normative care reglementeaza actiunile de acest gen...

Va multumesc
OG nr.137/2000 este un act normativ in vigoare. Acest act normativ reglementeaza doar problema discriminarii, nu si pe cele privind hartuirea si intimidarea.
Un alt act normativ incident ar fi si Legea nr.202/2002, privind egalitatea de şanse şi de tratament între femei şi bărbaţi.

Interzicerea discriminarii este prevazute si in documentele internationale , si anume:
- Art.1, 2 si 7 din Declaratia Universala a Drepturilor Omului (1948)
- Art. 2 si 3 din Pactul international privind drepturile economice, sociale si culturale (1966)
- Art. 2,3 si 26 din Pactul international privind drepturile civile si politice (1966)
- Art. 14 si Protocolul 12 al Conventiei Europene a Drepturilor Omului
- Art. 4 si articolul E din Carta sociala europeana revizuita

- Directiva Consiliului 2000/43/EC din 29 iunie 2000 privind implementarea principiului tratamentului egal al persoanelor, fără deosebire de origine rasială sau etnică
- Directiva Consiliului 2000/78/EC din 27 noiembrie 2000 de creare a unui cadru general în favoarea tratamentului egal privind ocuparea forţei de muncă şi condiţiile de muncă
- Directivele europene in domeniul egalitatii de sanse pentru femei si barbati (75/117/EEC, 2002/73/EC, 2004/113/EC)