avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legislatie ????
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legislatie ????

Buna, m-ar interesa legislatie in domeniul egalitatii de sanse, intre barbati si femei, drepturile salariale..., drepturile de a se reincadrain munca, pe promovarea incluziunii sociale....
Va multumesc
astept un raspuns
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:30, 19 Iunie 2009
~ Conținut șters la cerere ~
mi-ar mai trebui ceva legislatie privind drepturile si obligatii in domeniul muncii pt angajati
Codul muncii (Legea 53/2003) si Contractul colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2007-2010.


De pe siteul ministerului muncii puteti descarca orice lege de care aveti nevoie.
Dati clik pe
[ link extern ]
apoi pe domeniu care va intereseaza.

Daca nu reusti, dati-mi in cont de mail si va trimit eu.

Mult succes
corinuta a scris:

Buna, m-ar interesa legislatie in domeniul egalitatii de sanse, intre barbati si femei, drepturile salariale..., drepturile de a se reincadrain munca, pe promovarea incluziunii sociale....
Va multumesc
astept un raspuns


Pe langa legislatia interna ar mai trebui invocata si cea comunitara ;) , si anume:
- Art. 21 alin. (1) din Carta UE privind Drepturile fundamentale statuteaza ca orice discriminare bazata pe orice criteriu precum sex, rasa, culoare, etnie sau origine sociala, trasaturi genetice, limba, religie sau credinta, opinie politica sau de alta natura, apartenenta la o minoritate nationala, proprietate, na tere, dizabilitate, vârsta sau orientare sexuala este interzisa.
- stabilirea principiului „plata egala pentru munca egala” prin Directiva nr. 75/117/CEE, suplimentat cu un cod de conduita privind masurile ce trebuie luate pentru a asigura implementarea efectiva a principiului platii egale.
- egalitatea de sanse privind accesul la munca, invatamant profesional, avansare in cariera si conditii de munca (Directiva nr. 76/207/CE), prin care se prevede eliminarea discriminarilor (directe sau indirecte), in mod special a celor legate de statutul marital sau familial.
- egalitatea de sanse intre barbatii si femeile ce desfasoara activitati economice pe cont propriu (Directiva nr. 86/613/CEE), inclusiv activitatile agricole;
- Directiva nr. 2000/78/CE ce stabileste cadrul general pentru tratament egal in ocuparea fortei de munca.
- aplicarea progresiva a tratamentului egal privind regimul legal de securitate sociala (Directiva nr. 79/7/CE) privind protectia impotriva riscurilor la imbolnaviri, invaliditate, batranete, accidente de munca, boli profesionale, somaj si asistenta sociala;
- aplicarea egalitatii de tratament privind regimul ocupational al asigurarilor sociale (Directiva nr. 86/378/CE);
- reconcilierea vietii de familie cu a vietii profesionale (concediu parental) (Directiva nr. 96/34/CE, ca si Recomandarea nr. 92/241/CEE privind ingrijirea copiilor);
- imbunatatirea sanatatii si securitatii femeilor insarcinate sau care alapteaza (Directiva nr. 92/85/CEE).

Alte discuții în legătură

Discriminarea femeii in societatea romaneasca tiniza tiniza buna seara, care sunt conditiile in care o femeie se paote considera discriminata, hartuita de catre autoritati. care sunt actele normative atat din ... (vezi toată discuția)
Relatii de serviciu intre angajatori si angajati cezar_70 cezar_70 buna seara...am o intrebare va rog frumos....in legislatia romaneasca este sanctionat mobbing-ul?...multumesc (vezi toată discuția)
Discriminare, hartuire, intimidare la locul de munca ioanoprita ioanoprita Buna ziua As dorii sa stiu care este legislatia in domeniul discriminarii, hartuirii, intimidarii la locul de munca, unde si in ce termen se poate face ... (vezi toată discuția)