Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum obtin Cardul European de Asigurat?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum obtin Cardul European de Asigurat?

Buna seara

Va rog sa imi spuneti care este modalitatea de a obtine un card de sanatate european?

Va multumesc
cu stima
Acum ca nu mai exista carte de Munca si te-ai angajat recent la o firma si Cartea TA este blocata ptr scanare la Casa de Pensii , cine iti da adeverinta ? Noul angajator nu stie vechimea TA , vechiul angajator da eventual pana la ce luna ai lucrat . In acest caz depui 2 adeverinte ? si de la fostul angajator cu vechimea mai mare si cu noul angajator cu cateva luni sa se vada ca ai continuitate ?
E un mare abuz chestia cu copia dupa cartea de munca.
este suficienta copia de pe cartea de munca care atesta cat si unde ai lucrat sau vor si adeverinte de la locurile de munca?
Este suficienta doar adeverinta din partea angajatorului, copia dupa cartea de munca e un abuz facut doar de unele case judetene de sanatate. Oricum dupa depunerea actelor sunteti verificat, deaceea dureaza cateva (app 7) zile lucratoare.