Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nu am pauza de masa !!!???
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nu am pauza de masa !!!???

Buna ziua,

De curand m-am angajat la o firma, unde toti salariatii au pauza de masa, mai putin eu, pe motiv ca trebuie sa rapsund la telefon si nu are cine sa ma inlocuiasca.
Adica, lucrez de la 9 la 18 si stau si dupa program. Nu pot lucra fara pauza pentru ca ma simt discriminata si am nevoie d epauza.
Am vorbit cu persoana de la HR macar pentru 30 de minute, dar nu s-a decis nimic, iar eu ma simt foarte rau la servici...

Ce ma sfatuiti sa fac?
Multumesc,
edina a scris:

Evident ca aveti dreptul legal la o pauza de masa, de minim 30 de minute.
....

De aici s-a iscat problema ... lasand la o parte filosofia pe care fiecare dintre noi o poate afisa prin postarea unor mesaje lungi , nevazand textul de lege prin care dvs ati invocat minimum 30 de minute ca pauza de masa, de aici a plecat mesajul meu .