Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozitul forfetar
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozitul forfetar

Buna ziua
Am cativa prieteni care si-au suspendat firma pt. ca nu au activitate ... .., cand i-am intrebat de ce au procedat asa mi-au raspuns sa nu plateasca taxe degeaba ... .

Eu din cate stiu taxele sunt cele de pe declarati , iar daca declar ca nu am avut venit pe tremestrul 1 sa zic .. nu platesc nimic. Si impozitul forfetar (adica cel care plateai o anumita suma din castig sau daca suma aceea erea prea mica, plateai minim 500 euro) nu mai exista. E adevarat pt. ca intr-o situatie similara ma aflu si eu. multumesc.
E adevarat..
In 2011 nu se mai plateste impozit forfetar.
Daca la inchidearea trimestriala ai profit platesti 16% impozit pe profit.
Daca ai pierdere nu platesti nimic.