avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 848 soluții astăzi

Creștem împreună! Datorită vouă, comunitatea avocatnet.ro a înregistrat 12,8 milioane de vizite în primele 7 luni din 2025.

Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Admitere INM 2012
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Admitere INM 2012

Buna . Sunt noua pe acest forum. Intentionez sa dau examen la INM IN 2012. Am terminat anul acesta dreptul la o facultate la care nu prea mergeam... sa nu-i dau numele ca o banuiti....si nu stiu cu ce sa ma apuc de invatat. Trebuie sa invat de la ZERO. Va rog sa-mi dati cateva sfaturi despre cum ar trebui sa invat si cu ce sa ma apuc. Am vazut ca noile coduri vor iesi acum in octombrie 2011. Orice sfat este binevenit. Multumesc si urez MULTTT SUCCES CANDIDATILOR DE ANUL ACESTA.
Ultima modificare: Joi, 4 August 2011
onitza86, utilizator
Udroiu spune ca retinerea si predarea corespondentei se poate dispune numai daca este inceputa urmarirea penala in personam.. Dar art 98 alin 1 ind 1 face trimitere la art 91 ind 1 alin 1 unde vorbeste si de pregatirea unei infractiuni..
adrianicet a scris:

Udroiu spune ca retinerea si predarea corespondentei se poate dispune numai daca este inceputa urmarirea penala in personam.. Dar art 98 alin 1 ind 1 face trimitere la art 91 ind 1 alin 1 unde vorbeste si de pregatirea unei infractiuni..


retinerea si predarea corespondentei se ia doar fata de invinuit sau inculpat (dupa ce a inceput urmarirea penala), in timp ce interceptarea si inregistrarea convorbirilor poate fi dispusa chiar si in actele premergatoare.
In cursul judecatii, perchezitia domiciliara se dispune in sedinta publica si cu citarea partilor?
Voi invatati si punerea in executare a hotararilor penale? In tematica nu apare si acest capitol, de la dispozitii generale se sare la amanarea executarii etc.
Care este calea de atac impotriva incheierii pronuntate de instanta in cursul judecatii prin care se respinge propunerea de arestare preventiva?

Alte discuții în legătură

Bibliografie admitere inm Iulian81 Iulian81 Buna ziua! Pentru admiterea la INM bibliografia de examen este aceasi in fiecare an? Sau macar asemantoare? Daca nu cum se pot oamenii pregati in doar 60 de ... (vezi toată discuția)
Carti recomandate pentru admiterea la inm tanko_07 tanko_07 Din ce carti imi recomandati sa invat pentru admiterea la INM 2013 (vezi toată discuția)
Admitere magistratura / inm - cartile din care invatati CATALINA29 CATALINA29 Vă rog să-mi spuneti si mie care este bibliografia recomandată (preferată) pentru pregătirea examenului de admitere in magistratură/INM . Vă multumesc! (vezi toată discuția)