Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act de proprietate

Parintii mei nu au act pe casa in care locuiesc dintotdeauna.
Bunicii au murit de peste 30 ani iar ai mei au ramas in casa parinteasaca ceilalti frati la casele lor. Au platit toate darile la stat dar nu s-au gandit niciodata ca nu au acte pe locuinta ci numai pe teren -Titlu de proprietate -inclusiv pe terenul de sub constructie.
Ce este de facut?
Nici asigurarea obligatorie nu o pot face fara acte.
Multumesc!
se poate invoca uzucapiunea de 30 de ani.
Incepeti cu succesiunea, dupa parintii , parintilor dvs., (Bunicii dvs.).
ar exista si probabilitatea rezolvarii acestei situatii si pe cale administrativa,depinde si de locul in care se afla acest imobil,in ce regiune a tarii,detalii...
Am inteles ca exista la Primarii anumite formulare...
Suntem in Oltenia un judet asemanator...
Multumesc!
Daca au titlu de proprietate, inclusiv pe terenul de sub casa, curtea poate fi intabulata! (nu ati mentionat pe numele cui este emis TP, banuiesc ca pe numele mamei/tatalui dvs.). Daca este asa, proprietarul curtii poate intabula si cladirea pe numele sau, in baza anexei 17 la ordinul 634/2006, emisa de primarie (certificat de atestare a edificarii constructiei inainte de 1990). Succes!