Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Plangere contraventionala
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Plangere contraventionala

Mi-a fost ridicata masina parcata intr-o zona discutabila in ce priveste legalitatea. Am achitat taxele de recuperare a masinii si amenda. Am facut contestatie. Am primit citatie pentru o zi cand tocmai ma intorc in tara cu avionul. Deci practic nu pot fi prezenta. Pot solicita schimbarea zilei de judecata sau ce ma sfatuiti sa fac? Nu as vrea sa nu ma prezint.
Verificati pe portalul instantelor de judecata - wwww.just.ro - alegeti instanta unde se judeca dosarul. Va fi afisat noul termen de judecata.
Apare aceeasi data (8 sept) la numarul dosarului meu, asa cum aparea si inainte de depunerea cererii mele. Cum data de 8 sept se apropie, chiar nu stiu ce sa fac. Am verificat si acum, inainte de a scrie mesajul.
la termenul din 8 septembrie se va discuta cererea dvs de amanare si se va acorda un nou termen de judecata. Verificati dupa data de 08.09.2011.
multumesc!
discutia se va face in lipsa mea, ori e nevoie sa fie cineva prezent sa ma reprezinte?
mariaba, utilizator
Poate sa va reprezinte cineva, sa sustina cererea dvs de amanare. Trebuie sa fie avocat sau o persoana cu o procura notariala.
Daca nu veti fi reprezentata la termenul din 08.09.2011, discutia se va face in lipsa dvs.