Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... retinere permis pentru neacordare de prioritate-doresc ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

retinere permis pentru neacordare de prioritate-doresc contestatie

buna ziua. Vreau sa va cer parerea. Astazi 19 august mi-a fost retinut permisul pt 30 de zile pentru neacordare de prioritate. Eu consider ca masina la care nu am acordat prioritate era mai departe decat zicea agentul care mi-a retinut permisul. Agentul era singur neavand alti martori. Noi eram 3 in masina. Procesul verbal intocmit de catre agent NU l-am semnat, mi-a zis ca mi-l va trimite prin posta in aproximativ 2 saptamani. Are sens sa fac vreo contestatie? cum pot face contestatie fara proces verbal? sau pot obtine o copie a acestuia de la politie... va multumesc si sper sa ma puteti lumina in vreun fel.
Da,evident trebuie sa contestati retinerea permisului de conducere. Contestatia se depune la institutia din care face parte organul constatator iar acesta impreuna cu dosarul cauzei o va transmite instantei.
DIn cate am aflat, agentul trebuia sa gaseasca un martor care sa ateste ca eu NU vreau sa semnez PV, acest lucru nu s-a intamplat... am inteles ca in urma acestui fapt acel PV este nul. este adevarat? e posibil ca acel PV sa-l semneze ulterior altcinevA? cum pot demonstra acest lucru daca se intampla asa? Va multumesc mult.
puteti face plangere impotriva procesului verba. Trebuie sa asteptati insa sa l primiti prin posta.Din acel moment aveti la dispozitie 15 zile pentru a face plangerea.
Art. 19. - (1) Procesul-verbal se semneaza pe fiecare pagina de agentul constatator si de contravenient. In cazul in care contravenientul nu se afla de fata, refuza sau nu poate sa semneze, agentul constatator va face mentiune despre aceste imprejurari, care trebuie sa fie confirmate de cel putin un martor. In acest caz procesul-verbal va cuprinde si datele personale din actul de identitate al martorului si semnatura acestuia.
(2) Nu poate avea calitatea de martor un alt agent constatator.
(3) In lipsa unui martor agentul constatator va preciza motivele care au condus la incheierea procesului-verbal in acest mod.
Art. 20. - (1) Daca o persoana savarseste mai multe contraventii constatate in acelasi timp de acelasi agent constatator, se incheie un singur proces-verbal.
Pana nu primiti procesul verbal nu aveti ce sa faceti.
bustiuc elena a scris:

puteti face plangere impotriva procesului verba. Trebuie sa asteptati insa sa l primiti prin posta.Din acel moment aveti la dispozitie 15 zile pentru a face plangerea.
Art. 19. - (1) Procesul-verbal se semneaza pe fiecare pagina de agentul constatator si de contravenient. In cazul in care contravenientul nu se afla de fata, refuza sau nu poate sa semneze, agentul constatator va face mentiune despre aceste imprejurari, care trebuie sa fie confirmate de cel putin un martor. In acest caz procesul-verbal va cuprinde si datele personale din actul de identitate al martorului si semnatura acestuia.
(2) Nu poate avea calitatea de martor un alt agent constatator.
(3) In lipsa unui martor agentul constatator va preciza motivele care au condus la incheierea procesului-verbal in acest mod.
Art. 20. - (1) Daca o persoana savarseste mai multe contraventii constatate in acelasi timp de acelasi agent constatator, se incheie un singur proces-verbal.
Pana nu primiti procesul verbal nu aveti ce sa faceti.

Din ce act normativ ati reprodus aceste articole?
Regulamentul privind circulatia pe drumurile publice (HG 1391/2006) prevede:
Art. 180. -

(2) În cazul în care contravenientul refuză sau nu poate să semneze procesul-verbal, agentul constatator va face menţiune despre aceste împrejurări, care trebuie să fie confirmate de un martor asistent. În acest caz procesul-verbal va cuprinde numele, prenumele, codul numeric personal şi semnătura martorului
Prin urmare, procesul verbal de contraventie TREBUIE sa fie semnat si de un martor.

Va sftuiesc sa contestati procesul verbal in termen de 15 zile la Judecatoria la care este arondat locul in care s-a savarsit fapta.
Numai bine va doresc

ing. dipl. Ioan Ciobanu - expert tehnic auto
va multumesc Domnul Ciobanu.
daca pe PV apare o semnatura a unui martor pe care eu nu l-am vazut semnand?
daca PV nu are semnatura martorului pot sa cer sa fie declarat NUL? va multumesc.