avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 691 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Copii minori
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Copii minori

Buna seara,

Am doi copii minori, de trei ani si jumatate, fetite gemene, si intr-un din zile, acum o perioada probabil cateva luni, fiind afara cu ele, una a venit la mine zicand ca are nevoie la toaleta iar cand am vrut sa o dezbrac am constat ca deja facuse pe ea-inainte de asta, tipase, fiind suparata ca sora ei nu vrusese sa ii dea o jucarie-atunci, fetita dezbracata fiind, vrand sa o riric in brat a scapat in iarba si vecinele imediat au transmis sotiei ca abuzez copiii.

Va rog sa-mi comunicati care sunt conditiile indeplinirii abuzului de minori fiindca vecinele pot insista la un moment dat cu afirmatii de acest gen-sunt femei in varsta-peste 80 de ani-.

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: andymaurul , utilizator 21:22, 14 August 2011
In actualul cod penal nu exista infractiunea de ''abuz de minori''.
andymaurul a scris:

In actualul cod penal nu exista infractiunea de ''abuz de minori''.


Dar exista Rele tratamente aplicate minorului.
Infractiune care face parte din categoria de infractiuni contra familiei, prevazute in cap. I, t. IX, art. 306, C. pen., partea speciala; consta in fapta parintelui sau a oricarei persoane careia i-a fost incredintat spre crestere si educare un minor, de a pune in primejdie grava dezvoltarea fizica, intelectuala sau morala a acestuia, prin masuri sau tratamente de orice fel.
Se pedepseste cu inchisoare de la 3 la 15 ani si interzicerea unor drepturi.


procmarci a scris:

andymaurul a scris:

In actualul cod penal nu exista infractiunea de ''abuz de minori''.


Dar exista Rele tratamente aplicate minorului.
Infractiune care face parte din categoria de infractiuni contra familiei, prevazute in cap. I, t. IX, art. 306, C. pen., partea speciala; consta in fapta parintelui sau a oricarei persoane careia i-a fost incredintat spre crestere si educare un minor, de a pune in primejdie grava dezvoltarea fizica, intelectuala sau morala a acestuia, prin masuri sau tratamente de orice fel.
Se pedepseste cu inchisoare de la 3 la 15 ani si interzicerea unor drepturi.





Nu stim ce s-a intamplat acolo,altfel am putea gasi si alte infractiuni corespondente.Sa nu ne antepronuntam...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort betty_dumy betty_dumy buna ziua , am si eu o intrebare.......acum cativa ani am divortat iar copiii ( amandoi minori) au ramas cu tatal , lunar platesc pensie alimentara ptr cei 2 . ... (vezi toată discuția)
Rele tratamente aplicate minorului goldfish goldfish pentru aceasta infractiune, poate mama minorului sa depuna plangerea impotriva tatalui care il terorizeaza? (vezi toată discuția)
Exercitarea autoritatii parintesti luminita1982 luminita1982 buna ziua intrun proces de exercitarea autoritatii parintesti exclusiva am o fetita de 7 ani este posibil ca instanta sau eu sa cer sa fie audiata? tatal ei ... (vezi toată discuția)