Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Copii minori
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Copii minori

Buna seara,

Am doi copii minori, de trei ani si jumatate, fetite gemene, si intr-un din zile, acum o perioada probabil cateva luni, fiind afara cu ele, una a venit la mine zicand ca are nevoie la toaleta iar cand am vrut sa o dezbrac am constat ca deja facuse pe ea-inainte de asta, tipase, fiind suparata ca sora ei nu vrusese sa ii dea o jucarie-atunci, fetita dezbracata fiind, vrand sa o riric in brat a scapat in iarba si vecinele imediat au transmis sotiei ca abuzez copiii.

Va rog sa-mi comunicati care sunt conditiile indeplinirii abuzului de minori fiindca vecinele pot insista la un moment dat cu afirmatii de acest gen-sunt femei in varsta-peste 80 de ani-.

Multumesc.
In actualul cod penal nu exista infractiunea de ''abuz de minori''.
andymaurul a scris:

In actualul cod penal nu exista infractiunea de ''abuz de minori''.

Dar exista Rele tratamente aplicate minorului.
Infractiune care face parte din categoria de infractiuni contra familiei, prevazute in cap. I, t. IX, art. 306, C. pen., partea speciala; consta in fapta parintelui sau a oricarei persoane careia i-a fost incredintat spre crestere si educare un minor, de a pune in primejdie grava dezvoltarea fizica, intelectuala sau morala a acestuia, prin masuri sau tratamente de orice fel.
Se pedepseste cu inchisoare de la 3 la 15 ani si interzicerea unor drepturi.

procmarci a scris:

andymaurul a scris:

In actualul cod penal nu exista infractiunea de ''abuz de minori''.

Dar exista Rele tratamente aplicate minorului.
Infractiune care face parte din categoria de infractiuni contra familiei, prevazute in cap. I, t. IX, art. 306, C. pen., partea speciala; consta in fapta parintelui sau a oricarei persoane careia i-a fost incredintat spre crestere si educare un minor, de a pune in primejdie grava dezvoltarea fizica, intelectuala sau morala a acestuia, prin masuri sau tratamente de orice fel.
Se pedepseste cu inchisoare de la 3 la 15 ani si interzicerea unor drepturi.

Nu stim ce s-a intamplat acolo,altfel am putea gasi si alte infractiuni corespondente.Sa nu ne antepronuntam...