avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 725 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Programator cu 30 zile calendaristice pentru demisie ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Programator cu 30 zile calendaristice pentru demisie ?

Buna ziua !

In luna decembrie 2010 am semnat un Contract individual de munca pentru functia de programator, cod 213102 conform COR, care prevede un termen in cazul demisiei de 30 de zile calendaristice, conform Legii 53/2003.

Acest contract a fost modificat ulterior printr-un act aditional in aprilie 2011, in conformitate cu Legea 40/2011 care insa nu prevede modificari articolului din CIM referitor la demisie.

Intrebarea mea este: e legal un termen de 30 de zile calendaristice pentru demisia unui programator ? In caz contrar, cum se procedeaza ?

Multumesc !
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:18, 19 August 2011
Este legal un termen de 30 de zile de preaviz. Codul Muncii spune ca termenul trebuie sa fie de minim 20 de zile.
Ultima modificare: Joi, 18 August 2011
Alexandru Munteanu, Avocat
pm_35 a scris:

Buna ziua !

In luna decembrie 2010 am semnat un Contract individual de munca pentru functia de programator, cod 213102 conform COR, care prevede un termen in cazul demisiei de 30 de zile calendaristice, conform Legii 53/2003.

Acest contract a fost modificat ulterior printr-un act aditional in aprilie 2011, in conformitate cu Legea 40/2011 care insa nu prevede modificari articolului din CIM referitor la demisie.

Intrebarea mea este: e legal un termen de 30 de zile calendaristice pentru demisia unui programator ? In caz contrar, cum se procedeaza ?

Multumesc !


In decembrie 2010 Codul muncii prevedea la art. 79 alin (4) "Termenul de preaviz este cel convenit de pri n contractul individual de munc sau, dup caz, cel prevzut n contractele colective de munc aplicabile i nu poate fi mai mare de 15 de zile calendaristice pentru salariaii cu funcii de execuie, respectiv de 30 de zile calendaristice pentru salariaii care ocup funcii de conducere.
Abia acum ati vazut ce ati semnat? Contractul este legea partilor.....Poate erati seful programatorilor?....
Alex_Munteanu a scris:

Este legal un termen de 30 de zile de preaviz. Codul Muncii spune ca termenul trebuie sa fie de minim 20 de zile.


Nu imi amintesc sa fi fost prevazut vreodata un minim ci doar maxim.
Art. 81 (fost 79) alin. (4)Termenul de preaviz este cel convenit de pri n contractul individual de munc sau, dup caz, cel prevzut n contractele colective de munc aplicabile i nu poate fi mai mare de 20 de zile lucrtoare pentru salariaii cu funcii de execuie, respectiv mai mare de 45 de zile lucrtoare pentru salariaii care ocup funcii de conducere
Alex_Munteanu a scris:

Este legal un termen de 30 de zile de preaviz. Codul Muncii spune ca termenul trebuie sa fie de minim 20 de zile.



De unde ati scos aceasta prevedere? Termenul maxim de preaviz este de 20 de zile lucratoare in cazul unui programator ceea ce este identic cu 28 de zile calendaristice

Se pare ca termenul de 30 de zile de peaviz depaseste durata maxima a termenului de peaviz prevazuta de Codul Muncii ... aceasta clauza este lovita de nulitate.

Daca in decembrie 2010 cand ati incheiat contractul de munca erati programator si aveati in subordine alti salariati (operator sau ajutor programator) atunci fiind seful acestora a fost stabilit corect termenul de preaviz in cazul demisieide de 30 zile calendaristice ( art. 79 din Codul Muncii prevedea max. 30 zile pt. f-ctiile de conducere). Si in aceasta situatie este corect termenul de preaviz si dupa modificarea Codului Muncii care prevede la art 81(4) max. 45 zile lucratoare. (Atentie la zile lucratoare si calendaristice cand faceti calculul).

Alte discuții în legătură

Informatii preaviz iuvri iuvri Buna ziua! In cazul in care am fost incadrat in postul de director calitate si in contractul individual de munca pentru demisie este prevazuta aceasta ... (vezi toată discuția)
Preaviz 15/30 zile. Vioreld Vioreld salutare. un salariat, angajat ca inginer, care este si sef departament unde se incadreaza daca e vorba de preaviz in cazul demisiei: la maxim 15 zile ... (vezi toată discuția)
Conducere sau executie ? mihaiu mihaiu Buna seara doresc sa stiu precis, daca functia pe care o ocup este de conducere sau de executie, pentru a cunoaste exact nr de zile legal necesare la ... (vezi toată discuția)