Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Diferete la apa rece
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Diferete la apa rece

Poate sa ma lamureasca cineva?
La asociatia de proprieteri de cateva luni de zile se plateste pentru apa rece, desi am adus la cunostiinta administratorei si presedintei, cate 4 metrii cubi in plus de persoana. Aceasta in conditiile in care blocul cu 31 de apartemente este contorizat (apometre pe fiecare apartament si apometru pe casa scarii). Raspunsul acestora a fost ca se fura apa.Am solicitat verificarea metrologica a apometrelor din apartamente si a celui de pe casa scari. Lucru realizat dar fara rezultat pentru ca diferenta ( dintre cel de pe scara si suma celor din apartamente ) se pastreaza tot la 4 metrii cubi.
Aceste diferente sa fie datorate si faptului ca sunt apartamente nelocuite (in numar de 7 - 8) .
INTREBARE:
1.De ce se plateste aceasta diferenta in functie de numarul de persoane ( eu platesc o data ce consum prin citirea apometrului din apartament) ?
2. Daca tot se plateste in buna masura pausal de ce sau mai montat apometre?
3. De ce mai suntem obligati sa facem verificarile metrologice la termen?
Vasile Badea a scris:

Poate sa ma lamureasca cineva?

1.De ce se plateste aceasta diferenta in functie de numarul de persoane ( eu platesc o data ce consum prin citirea apometrului din apartament) ?
2. Daca tot se plateste in buna masura pausal de ce sau mai montat apometre?
3. De ce mai suntem obligati sa facem verificarile metrologice la termen?

1. Pentru ca exista pierderi in retea de care nimeni nu stie ce cauze au ( pentru ca nu s-a cercetat sau s-a cercetat dar nu s-a gasit si atunci diferenta trebuie platita de intregul bloc. Administratorul a gasit o solutie a lui. Poate ca nu e cea mai fericita. Dati dvs. alta solutie care sa acopere aceasta diferenta cu pierderile din retea.
2. Ddvs. platiti dupa consumul dat de apometru. Pausala este doar plata pierderilor. Plata este mixsta dupa citire o parte si o parte dupa pausal.
3. Pentru ca exista posibilitatea dereglarii apometrului in ceea ce priveste corectitudinea inregistrarii fie in favoarea consumatorului si in defavoarea celorlalti sau invers.

E curios ca platiti in fiecare luna aceiasi 4 m3 de apa / persoana. Pierderile, ca si consumul este cat de cat variabil de la o luna la alta. Mi se pare extrem de mare aceasta "pierdere de apa".
1. Ar trebui sa va implicati personal (daca vi se va permite si daca aveti de-a face cu un administrator intelegator) si sa constatati ce cantitate de apa va vine pe factura si cat a declarat fiecare familie si vedeti diferenta macar 2 luni la rand.
2. Pierderile de apa se impart, ca si cheltuielile administrative, pe cota-parte, nu pe nr. de persoane si nici proportional cu consumul.
3. La Dv. pe scara se spala covoare sau masini cu apa de la ghena? Se uda gradina blocului, daca o aveti? Imi inchipui ca ingrijitoarea nu arunca metri de apa rece pe holuri ca sa le spele, deci consumul pentru curatenie este foarte mic.
4. Ati verificat in subsol daca aveti scurgeri semnificative de apa?...tevi sparte?
5. E posibil ca in apartamentele nelocuite si la care, presupun, proprietarii nu au declarat consumul de apa de cand nu le mai locuiesc si deci lunar ei nu platesc niciun fel de consum, nici contorizat, nici pausal, nici pierderi.....deci spuneam, aceste apartamente sa aiba instalatiile de la wc-uri, in primul rand, dar si robinetele defecte si astfel sa inregistreze un consum foarte mare de care nimeni nu are habar.
6. Contorul APA NOVA din exteriorul scarii a fost verificat de catre APA NOVA? Spun asta pentru ca eu insami m-am confruntat cu acest aspect. Se platea foarte multa pierdere de apa rece pana cand APA NOVA a venit si si-a schimbat contorul. De atunci incoace pierderea de apa este absolut rezonabila, in jur de 1-2 m3 pe apartament pe luna. APA NOVA da o pierdere normala intre 10 - 30 % din consum, avand in vedere o functionare normala a instalatiilor sanitare, apometre, curatenie etc.
1. Nu se uda gradina si nici nu se spala covoare sau altceva.
2. Sunt apartamente nelocuite sau inchiriate si la intretinere nu sunt trecute persoanele care locuiesc. Aceste aprtamente figureaza cu persoane zero si CHIAR CONSUM ZERO.
3. Este posibil ca aici , in cele 7-8 apartamente sa se produca pierderi ( la WC sau alti robineti). CURIOS este ca daca pe scara blocului este un consum (suma a citirilor contorilor din apartamente) de 140 metrii cubi, la cel de la intrarea in scara este de 360 metrii cubi. SI DIFERENTA MI SE PARE EXAGERAT DE MARE pentru a putea fi datorata unor scugeri de robineti.
4. La subsol nu exista pierderi de apa (totul este foarte uscat).
Sunt de acord cu plata pierderilor, dar acest sistem introdus de administrator mi se pare a fi favorizant pentru cei care au mai putine persoane la intretinre. Daca exista un cadru legal de plata a acestor diferente va rog sa-mi comunicati. Din punctul meu de vedere consider ca aceste pierdei sa fie trecute la cota parte.
Vasile Badea a scris:

1. Nu se uda gradina si nici nu se spala covoare sau altceva.
2. Sunt apartamente nelocuite sau inchiriate si la intretinere nu sunt trecute persoanele care locuiesc. Aceste aprtamente figureaza cu persoane zero si CHIAR CONSUM ZERO.
3. Este posibil ca aici , in cele 7-8 apartamente sa se produca pierderi ( la WC sau alti robineti). CURIOS este ca daca pe scara blocului este un consum (suma a citirilor contorilor din apartamente) de 140 metrii cubi, la cel de la intrarea in scara este de 360 metrii cubi. SI DIFERENTA MI SE PARE EXAGERAT DE MARE pentru a putea fi datorata unor scugeri de robineti.
1. ati facut si verificarea metrologica a contorului principal de pe scara ?
2. a facut asociatia vreo verificare a sigiliilor de la contoarele individuale ? prin decizie a comitetului executiv se poate lua hotarirea de verificare a acestor sigilii, decizia trebuind a fi afisata la avizier, cu data la care se intentioneaza a fi efectuata. aceasta data trebuie sa fie cu minim 5 zile dupa afisare, data afisarii trebuind a fi precizata in aceasta informare
3. de obicei, consumul de apa rece este situat intre 4-6mc/persoana/luna, in functie de cit de igienici sint fiecare dintre locatari. ati facut vreo identificare a celor care au mult mai putin de atit ? si nu ma refer la apartamentele nelocuite. la cele inchiriate ar trebui sa apara cam aceleasi consumuri
4. mai exista contoare de apa rece al caror bun mers poate fi perturbat in anumite conditii. nu spun exact care, ca sa nu dau idei :D
Vasile Badea a scris:

2. Sunt apartamente nelocuite sau inchiriate si la intretinere nu sunt trecute persoanele care locuiesc. Aceste aprtamente figureaza cu persoane zero si CHIAR CONSUM ZERO.
3. Este posibil ca aici , in cele 7-8 apartamente sa se produca pierderi ( la WC sau alti robineti). CURIOS este ca daca pe scara blocului este un consum (suma a citirilor contorilor din apartamente) de 140 metrii cubi, la cel de la intrarea in scara este de 360 metrii cubi. SI DIFERENTA MI SE PARE EXAGERAT DE MARE pentru a putea fi datorata unor scugeri de robineti.

Sunt de acord cu plata pierderilor, dar acest sistem introdus de administrator mi se pare a fi favorizant pentru cei care au mai putine persoane la intretinre. Daca exista un cadru legal de plata a acestor diferente va rog sa-mi comunicati. Din punctul meu de vedere consider ca aceste pierdei sa fie trecute la cota parte.

Daca in acele apartamente care nu sunt locuite de proprietari sau in unele din ele locuiesc persoane care nu sunt trecute cu consum de apa.....aici poate fi una din sursele pierderilor.
Interesati-va, in plus, si daca contorul APA NOVA a fost citit, verificat sau chiar schimbat. Aceasta poate fi o sursa importanta a pierderilor de apa rece.
Si ca sa va dau un reper de judecata, comparati pierderile de la apa calda cu cele de la apa rece. Daca diferenta intre aceste doua pierderi este semnificativa inseamna ca pierderile de la apa rece sunt pe surse specifice: WC-uri si contorul APA NOVA. Mai luati in calcul si apartamentele "nelocuite".
Nu stiu sa existe reglementari legale la modul de impartire a acestor pierderi, dar este de bun simt sa fie considerate ca si cheltuielile administrative pe considerentul ca NU nr. de persoane din bloc fac pierderile, ci ele, aceste pierderi, sunt din surse care nu depind de nr.locatarilor.