Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... obligatii catre stat - contract de colaborare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

obligatii catre stat - contract de colaborare

Daca sunt pensionar si am un contract de colaborare, firma plateste 10% impozit, eu ce obligatii mai am?
Buna ziua

Dupa cum bine stiti fiecare venit realizat este supus impozitarii, modalitatea de impozitare fiind personala, cred ca cel mai bine este sa va adresati Administratiei financiare din orasul de resedinta, in scopul evitarii oricarei neplaceri ulterioare.

Cu stima,

Vasile BUTUCARU
elniculae a scris:

Daca sunt pensionar si am un contract de colaborare, firma plateste 10% impozit, eu ce obligatii mai am?

Venitul obtinut de dvs cprin contractul de colaborare este incadrat de codul fiscal ca venit din activitati independente.

Firma plateste 10% impozit.
Dvs trebuie sa mai platiti diferenta de impozit pe venit - 6% si contributia la sanatate 5.5%
grandanat, utilizator
Multumesc f.mult pentru raspunsuri. Am depus declaratia 200 pentru anul 2010 cu intarziere, am platit 5 lei amenda, acum nu stiu, unde platesc ce datorez, astept vreo hartie acasa sau merg la fisc? De ce apar ca salariat la medicul de familie incepand cu data cand am semnat contractul de colaborare?