Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna !
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna !

La cate zile de concediu de odihna, are dreptul o persoana ce lucreaza in administratia publica locala, care se afla cu vechime intre 5-10 ani?Daca in contractul individual de munca au fost trecute 25 de zile se vor respecta cele din contract?
HOTARARE nr. 250 din 8 mai 1992 privind concediul de odihna si alte concedii ale salariatilor din administratia publica, din regiile autonome cu specific deosebit si din unitatile bugetare
CAP. 1
Concediul de odihna
ART. 1
(1) Salariatii din administratia publica au dreptul, in fiecare an calendaristi, la un concediu de odihna platit, cu o durata de 21 sau 25 zile lucratoare, in raport cu vechimea lor in munca, dupa cum urmeaza:
Vechimea in munca Durata concediului
----------------- ------------------
- pina la 10 ani 21 zile lucratoare
- peste 10 ani 25 zile lucratoare

Ar trebui modificat contractul la 21 de zile...
daca angajatul ia 250 de zile ce se poate intampla?
Daca angajatul stie ca nu are dreptul la mai multe zile si totusi solicita 25, ce spune asta despre el?....X-(