avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 275 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna vs vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna vs vechime

Buna ziua. Sunt angajata la o primarie de 8 luni, iar inainte de asta am lucrat in alta parte, deci nu a existat o intrerupere de activitate....As dori sa ma lamuriti cate zile de concediu as avea dreptul acum?
Cel mai recent răspuns: irina19867 , utilizator 01:36, 3 Iunie 2018
Ce vechime totala aveti in munca ?
3 ani lucrati, apoi concediu de maternitate, apoi m am angajat la o firma unde am avut contract pe jumatate de norma pana in 10 octombrie, apoi din 1 octombrie a fost prima zi in primarie ca referent.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Aveti dreptul la 21 de zile lucratoare de CO.

HG nr. 250 din 8 mai 1992 privind concediul de odihnă și alte concedii ale salariatilor din administratia publică, din regiile autonome cu specific deosebit și din unitatile bugetare
art. 1
(1) Salariații din administratia publică au dreptul, în fiecare an calendaristic, la un concediu de odihnă platit, cu o durată de 21 sau 25 zile lucratoare, în raport cu vechimea lor în munca, după cum urmeaza:
Vechimea în munca ----------------- Durata concediului
până la 10 ani ...................................................... 21 zile lucratoare
peste 10 ani ........................................................ 25 zile lucratoare
Mulțumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de odihna ! florinsadova florinsadova La cate zile de concediu de odihna, are dreptul o persoana ce lucreaza in administratia publica locala, care se afla cu vechime intre 5-10 ani?Daca in ... (vezi toată discuția)
Co germi germi DUPA CATI ANI DE VECHIME SE MAI ADAUGA ZILE LA C.O. Primul prag --21 zile (vezi toată discuția)
Spor vechime in zile de concediu andreeadumitrascu24 andreeadumitrascu24 BUNA ZIUA, DACA AM O VECHIME CE DEPASESTE PUTIN PESTE 10 ANI, NR ZILELOR DE CONCEDIU ESTE TOT 21 ? SAU 25? (in ce art. din lege se specifica acest lucru?) ... (vezi toată discuția)