Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ajutor dilema
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ajutor dilema

buna seara ! ma confrunt si eu cu o problema , si anume

ieri am fost sa facem taxa de succesiune dupa mama , si sa impartim pamanturile , toate bune si frumoase pana la un anumit punct si anume:

un teren de 10000 de mp , logic ar trebui impartit in 4 frati , insa a venit unul din frati cu o adeverinta de rol precum ca el figureaza de peste 30 de ani cu 7500 mp partea lui , neavand niciun act pe acest pamant . in 1995 a fost o tentativa de deschidere a taxei de succesiune dupa tata , aceasta fiind doar declarata si asa am aflat din arhiva de la tribunal ca in anul 1995 primaria elibereaza ca tata figureaza cu pamant cu suprafata de 10000 de mp problema este ca fratele meu a murit si au facut taxa de succesiune copii lor pe acest pamant si eu trebuie sa ma judec cu ei . mentionez ca pamantul este trecut de el personal la rol si nu de mama sau de tata .
.

credeti ca as avea vreo sansa de castig pe cale juridica ?
alejandrox, utilizator
Daca exista titlu de proprietate pe tata sau pe mama, atunci aveti sanse sa va obtineti partea la succesiune, dar daca nepotii au acte doveditoare ca le apartine terenul, atunci va fi mai greu.
pai asta e ca nu au acte doveditoare , ei au doar o adeverinta de la primarie precum ca ei au platit impozitul pe ultimii 30 de ani , ceea ce nu este real daca in anul 1995 pamantul figureaza la rolul lui tata ,
alejandrox, utilizator