Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... timpul de lucru flexibil intr-o firma
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

timpul de lucru flexibil intr-o firma

Daca se lucreaza doar doua ore intr-o luna pentru o societate (in medie, uneori chiar 10-20 ore/luna), cum poate fi angajat un om, exista vreo specificatie in lege ca ma pot angaja cu "cateva" ore pe luna si sa le pot presta cand este nevoie (program flexibil). Cu alte cuvinte cum pot presta un job legal, cu cateva ore lunar.
ct59mdi a scris:

Practic, la noi se lucreaza 2 ore/luna (in prima saptamana a lunii - intretinere tehnica) si daca mai sunt lucrari suplimentare se lucreaza ocazional pentru remedierea defectiunilor (2-10 ore/luna). Intrebari:
- ce salariu pot stabili in aceste conditii (pe ora m-ar avantaja);
- cum pot implementa acest program flexibil in CIM (nu am data fixa pentru lucrari si nici nu pot prevedea)?
Scuze pentru insistenta, dar contabila chiar nu stie si a facut contracte de o ora zilnic, lucru care ma face sa "pic in abatere", una scrie pe CIM si alta facem noi.

Eu as proceda in felul urmator,as incheia contract de munca cu timp partial ,2 ore /luna,cu repartizarea programului 1ora prima zi lucratoare luna,respectiv 1ora in a doua zi lucratoare din luna.Pentru interventii speciale,as face chemare de la domiciliu(urgente).
Pentru cele 2 ore stabilesc un salariu de baza raportandu-ma la un salariu care se acorda pt. functia respectiva la norma intreaga(de ex. daca sal de incadrare este 1000lei,pt. norma intreaga,pt. 2 ore stabilesc sal. de incadrare la 12 lei).Cand apar interventiile,orele respective se ponteaza si evidentiaza ca fiind urgente si se platesc prin aplicarea tarifului orar,multiplicat cu nr. de ore de urgenta realizate.
atentie la timpul partial nu exista ore suplimentare , si cu exceptia muncii la DOMICILIU nu se mentioneaza ziua lucrata in contractul de munca si regaulamentul intern.Este recomandabil maxim 5 ore pe luna la un salar de 40 lei brut net 28 lei.(studii superioare)
ovidiu7676, utilizator
ovidiu7676 a scris:

atentie la timpul partial nu exista ore suplimentare , si cu exceptia muncii la DOMICILIU nu se mentioneaza ziua lucrata in contractul de munca si regaulamentul intern.Este recomandabil maxim 5 ore pe luna la un salar de 40 lei brut net 28 lei.(studii superioare)

De unde ati dedus ca acesta este salariul pentru studii superioare ? ... si unde este prevazuta interdictia de a nu se mentiona ziua lucrata in c.i.m. si R.I.?

ovidiu7676 a scris:

atentie la timpul partial nu exista ore suplimentare , si cu exceptia muncii la DOMICILIU nu se mentioneaza ziua lucrata in contractul de munca si regaulamentul intern.Este recomandabil maxim 5 ore pe luna la un salar de 40 lei brut net 28 lei.(studii superioare)

1.Pot exista si ore suplimentare, pt.lucrari urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori inlaturarii consecinelor acestora. In cazul prezentat de utilizator este vorba despre interventii,asa incat,chiar pe un contract part time,angajatul poate fi solicitat de la domiciliu,in afara programului sau,pt. remedierea unor defectiuni sau situatii speciale ce pot aparea.

2.Nu exista nicio recomandare in acest sens,fiecare angajator isi organizeaza activitatea in asa fel incat sa-si realizeze obiectivele proprii,daca este contract part time,salariatul comparabil este salariatul cu norma intreaga din aceeasi unitate, care are acelasi tip de contract individual de munca, presteaza aceeasi activitate sau una similara cu cea a salariatului angajat cu contract individual de munca cu timp partial, avandu-se in vedere si
alte considerente, cum ar fi vechimea in munca si calificarea/aptitudinile profesionale.
Un astfel de contract trebuie sa contina obligatoriu durata muncii i repartizarea programului de lucru.
ContSters136493, utilizator