Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Proces echitabil - CEDO
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Proces echitabil - CEDO

buna ziua,

as avea va rog urmatoarele nelamuriri:

1. In cazul unui proces pierdut in Romania, cum poate fi cazul meu acceptat la CEDO pe baza nerespectarii conditiei de "Proces echitabil"?
2. In ce calitate pot deschide un proces la CEDO? (parat, reclamant)
3. Se va plati un alt avocat care sa se deplaseze la CEDO? Care ar fi procedura?

Multumesc.
Expuneti mai bine nemultumirile dvs.
Raspunsul ar fi mult prea vast la intrebarea dvs.
Nu este obligatoriu sa angajati avocat.
Conventia drepturilor omului prevede in art.6 dreptul oricarei persoane la un proces echitabil .In acceptiunea Conventiei acest drept are mai multe componente si anume:accesul liber la justitie, examinarea cauzei in mod echitabil, public si intr-un termen rezonabil, examinarea cauzei de catre un tribunal impartial, independent, si publicitatea pronuntarii hotararilor judecatoresti.
Pentru ca o cauza sa fie examinata in mod echitabil acest lucru trebuie inteles in sensul respectarii principiului contradictorialitatii si principiului dreptului la aparare, principii care sunt fundamentale .
Asa cum a aratat d-l av.mai inainte, raspunsul este f.vast si ar trebui , daca doriti un raspuns concret , sa aratati, daca doriti, pe scurt, care ar fi nemultumirile d-voastra in legatura cu cauza respectiva-.La fiecare componenta aratata mai sus in legatura cu "procesul echitabil" sunt f. multe lucruri care se pot discuta.
rallydriver a scris:

buna ziua,

as avea va rog urmatoarele nelamuriri:

1. In cazul unui proces pierdut in Romania, cum poate fi cazul meu acceptat la CEDO pe baza nerespectarii conditiei de "Proces echitabil"?
2. In ce calitate pot deschide un proces la CEDO? (parat, reclamant)
3. Se va plati un alt avocat care sa se deplaseze la CEDO? Care ar fi procedura?

Multumesc.

1. Constitu?ia României stabile?te, cu valoare de principiu, obliga?ia statului român de a îndeplini întocmai ?i cu bun?-credin?? îndatoririle ce-i revin din tratatele la care este parte, precum ?i faptul c? tratatele ratificate de Parlament fac parte din dreptul intern.
Ca o garan?ie a respect?rii drepturilor omului, Conven?ia prevede, în art.6 pct.1, dreptul oric?rei persoane la un proces echitabil :”Orice persoan? are dreptul de a-i fi examinat? cauza în mod echitabil, public ?i într-un termen rezonabil, de c?tre un tribunal independent ?i impar?ial, stabilit prin lege, care va hot?rî fie asupra înc?lc?rii drepturilor ?i obliga?iilor cu caracter civil, fie asupra temeiniciei oric?rei acuza?ii în materie penal? îndreptat? împotriva sa. Hot?rârea trebuie s? fie pronun?at? în public, dar accesul în sala de ?edin?? poate fi interzis presei ?i publicului, pe întreaga durat? a procesului sau a unei p?r?i a acestuia, în interesul moralit??ii, al ordinii publice ori al securit??ii na?ionale într-o societate democratic?, atunci când interesele minorilor sau protec?ia vie?ii private a p?r?ilor la proces o impun, sau în m?sura considerat? strict necesar? de c?tre tribunal, atunci când, datorit? unor împrejur?ri speciale, publicitatea ar fi de natur? s? aduc? atingere intereselor justi?iei”.
In accep?iunea Conven?iei, dreptul la un proces echitabil are mai multe componente ?i anume: accesul liber la justi?ie; examinarea cauzei în mod echitabil, public ?i într-un termen rezonabil; examinarea cauzei de c?tre un tribunal independent, impar?ial, stabilit prin lege; publicitatea pronun??rii hot?rârilor judec?tore?ti.

2. Numai in calitate de reclamant se poate face de catre dvs o plangere la CEDO.

3. Da, puteti angja un avocat care sa va reprezinte la CEDO.

4. Conditiile de admisibilitate a unei cereri la CEDO le puteti citi pe acest topic
www.avocatnet.ro/content/for...
Multumesc mult pentru raspunsuri.

imi cer scuze pentru faptul ca nu am stiut ca aceste intrebari solicita o detaliere a situatiei in sine.

In Romania s-a demonstrat cu ochii inchisi de ca Instanta ca am adus prejudicii de imagine unei persoane juridice. In sensul ca instanta nu a luat calcul niciun argument prezentat de mine sau le-a considerat irelevante. (caz clasic in Romania, avand in vedere potenta mea finaciara...)
Contrat asteptarilor, sumele solicitate sunt ce ordinul miilor de euro.

Eu am avut calitatea de parat.

Chiar nu mai poate fi facut nimic? Nu ma pot duce nicaieri in afara tariii?
Sunt convins ca si dupa recurs , situatia nu se va schimba ...

Multumesc.

Nu este vorba de calitatea dvs pe care ati avut-o in fata instantelor romane, ci despe calitatea in fata CEDO ... la acest lucru am facut referire in mesajul anterior ...prin urmare, va puteti adresa CEDO.