Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Proces echitabil - CEDO
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Proces echitabil - CEDO

buna ziua,

as avea va rog urmatoarele nelamuriri:

1. In cazul unui proces pierdut in Romania, cum poate fi cazul meu acceptat la CEDO pe baza nerespectarii conditiei de "Proces echitabil"?
2. In ce calitate pot deschide un proces la CEDO? (parat, reclamant)
3. Se va plati un alt avocat care sa se deplaseze la CEDO? Care ar fi procedura?

Multumesc.
Problema dvs. este foarte complicata.
Daca insa instanta de judecata nu a efectuat o expertiza pentru a se stabili situatia reala cu acele e-mailuri ati putea castiga referitor la acest aspect...

Daca instanta a ignorat probele CEDO va aprecia...
Totusi, instanta e posibil sa fi facut o motivare ampla...
Si ce ar fi va rog de facut in cazul in care expertiza tehnica a fost "influentata". Astfel, expertiza a infirmat ca acele mail uri au fost trimise/primite. Asadar, Instanta a tinut cont de acest lucru.
Lucru care este insa neadevarat, eu avand acele mail uri pe laptop dar fiind ignorat de cate instanta.

Asa cum probabil stiti, deocamdata nu avem experti it in adevarratul sens al cuvantului.
Asa cum spuneam situatia este incurcata...
Daca instanta avea posibilitatea de a constata ca expertiza a fost ,,infuientata'' dar a ignorat acest aspect in ciuda unor argumente pertinente din partea dvs. ati putea avea sanse.
Cazul dvs. va fi analizat in intregul sau la CEDO.

Eu am inteles ca va veti judeca in recurs desi nu credeti ca aveti sanse.
Daca nu credeti deloc ca aveti sanse veti pierde.
Daca...macar sperati...ati putea castiga...
Stiti ca, speranta moare ultima...si daca reusiti sa faceti o motivare pe CEDO...de ce nu ati spera...?
O problema poate fi si aceea ca in civil instantele nu se pricep prea mult la jurisprudenta CEDO si nici la o analizare grozava ( ca sa spun asa...)a tuturor circumstantelor de fapt si de drept a cauzei...
Un exemplu concludent il constituie procesele in materia dreptului de proprietate imobiliara...
Culmea este ca respectarea jurisprudentei CEDO a coincis cu intrarea in criza...si scaderea valorii bunurilor imobile revendicate...
Stimat justitiabil,

Eu unul, in locul dvs, as angaja un avocat bun pentru sustinerea recursului si as motiva foarte bine acest recurs.

Cat despre CEDO, ati putea avea in vedere si urmatoarele:
1. vorba englezilor, ne vom gandi la aceasta cand vom trece podul...
2. CEDO respinge peste 90 la suta din aplicatii ca inadmisibile;
3. Motivul inadmisibilitatii este, in mare masura faptul ca CEDO nu este o instanta de recurs la nivel european;
4. O discutie asupra admisibilitatii este disponibila pe forulul avocatnet aici: www.avocatnet.ro/content/for...

Bineinteles ca nu doresc sa va retez avantul, dar, avand in vedare ca CEDO nu este un panaceu universal, ar fi bine sa va aparati cauza foarte bine in Romania, iar dupa aceea sa faceti calcule privind o cerere CEDO.
andreigrigoriu, moderator