avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 553 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Obligativitate examen rediologic casatorie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Obligativitate examen rediologic casatorie

Buna ziua,

Ma intereseaza daca exista vreo lege in care se mentioneaza faptul ca examenul la plamani nu mai este obligatoriu pentru casatorie si pentru angajare.
Pana in moemntul de fata am auzit ambele variante, motiv pentru care am nevoie de o confirmare.infirmare juridica.

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Alexandru Munteanu , Avocat 17:23, 22 August 2011
Analizele obligatorii se fac la medicul de familie de care apartii. Acestea constau in analize de sange pentru testul HIV si sifilis si o radiografie pulmonara.

Medicul de familie trebuie sa completeze certificatul prenuptial (medical) si sa specifice in el „apt pentru casatorie”.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Casatorie, analize luizaluize luizaluize Doresc sa ma casatoresc,as vrea sa stiu ce analize trebuiesc facute,exista vreo lege ?multumesc (vezi toată discuția)
Certificat prenunptial ContSters22096 ContSters22096 imi poate spune cineva care sunt pasii de urmat pt a-l obtine si care sunt costurile? (vezi toată discuția)
Reclamatie primarie starea civila paulhitter paulhitter Buna ziua, Va Scriu in urmatoarea problema. Iubita mea este insarcinata in 5 luni, si dorim sa ne casatorim. Pentru a ne casatori, trebuie sa ni se elibereze ... (vezi toată discuția)