Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Obligativitate examen rediologic casatorie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Obligativitate examen rediologic casatorie

Buna ziua,

Ma intereseaza daca exista vreo lege in care se mentioneaza faptul ca examenul la plamani nu mai este obligatoriu pentru casatorie si pentru angajare.
Pana in moemntul de fata am auzit ambele variante, motiv pentru care am nevoie de o confirmare.infirmare juridica.

Va multumesc
Analizele obligatorii se fac la medicul de familie de care apartii. Acestea constau in analize de sange pentru testul HIV si sifilis si o radiografie pulmonara.

Medicul de familie trebuie sa completeze certificatul prenuptial (medical) si sa specifice in el „apt pentru casatorie”.