Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Casatorie, analize
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Casatorie, analize

Doresc sa ma casatoresc,as vrea sa stiu ce analize trebuiesc facute,exista vreo lege ?multumesc
Trebuie sa va adresati la medicul de familie sau la o clinica medicala,ocazie cu care vi se va face un examen general, apoi vi se elibereaza trimitere la analize si radiografie.
Se vor face analize de sange pentru depistarea virusului HIV si a sifilisului (VDRL), dar si o radiografie pulmonara pentru depistarea tuberculozei.
Dupa ce primiti rezultatele, reveniti la medicul de familie, care semneaza si parafeaza certificatul medical prenupţial. Pe acesta trebuie sa scrie „apt pentru casatorie”.