Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... alcoolemie 0,41 in alcooltest si 1,10 in sange e ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

alcoolemie 0,41 in alcooltest si 1,10 in sange e normal?

buna seara, pe 30 iulie la ora 02:30 am fost oprit de un echipaj de la rutiera si mi s-a pus alcooltestul in urma caruia mi-a iesit 0,41 drept urmare am fost condus la sange.
in urma analizei am fost instiintat ca mi-a iesit 1,10 la prima si 0,95 la a doua. e normal sa iasa asa de mare?
mentionez ca am baut circa 2 beri din pahar de 100 ml de la 12 noaptea pana pe la 02:15, iar de la 18:30 nu am mancat nimic.
sa cer o recalculare? am sanse ca pana la urma sa scap de dosar penal?
mekenici, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Nu ai nici o sansa , proba de la singe ramine cea de baza Deci e penal Acum depinde daca e , amenda penala , condamnare prin suspendare , anularea permisului Totu depinde de antecedentele anterioare , daca ai mai avut permisu ridicat si pentru ce!
nu am mai avut probleme de gen, am carnetu de 9 ani si e a doua oara cand ma opreste politia si tot a doua oara cand mi s-a pus alcooltestu
conteaza daca permisu a mai fost suspendat inainte? nu de alta da si eu is patit cu alcoolul la volan si am avut si eu inainte permisul supendat odata pentru viteza plus ceva amenzi cu puncte? mentionez ca eu pana anul trecut cand am fost oprit pentru alcool aveam permis din 2007 deci 3 ani jumate?
da, se poate ca diferenta sa fie asa de mare
in sange de ovbicei iti iese dublu sau mai mult decat la alcooltest.
dumneavoastra erati in crestere la momentul testarii alcoolemiei ...
faceti cerere de recalculare, aveti sanse mari sa iesiti sub 0,79 - contraventie