Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cu sau fara martori la divort?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cu sau fara martori la divort?

Intentionez sa intentez proces de divort sotiei, am cateva intrebari:
1. la inceputul unui proces de divort, parata poate chema martori ,sau pe parcursul procesului poate desemna martori ?
2. cei chemati(desemnati) ca martori de parata,sunt obligati sa se prezinte la proces?
3. intr-un proces de divort, fara acceptul paratei de a divorta, martorii sunt obligatorii?
4. daca reclamantul nu doreste sau nu are martori nu se mai pronunta divortul?
MULTUMESC CU RESPECT
Popa Elena a scris:
Cu alte cuvinte, pentru ca instanta sa pronunte divortul, in legislatia actuala (pana la intrarea in vigoare a noului cod civil), trebuie dovedita ori culpa exclusiva a sotului parat in destramarea relatiilor de familie ori culpa comuna a celor doi soti.

Intrebari:

1. Autodenuntul sotului reclamant, care doreste divortul in contradictie cu paratul care nu il doreste, este acceptat de instanta?
2. Deteriorarea relatiilor intre soti, dovedita cu martori, inseamna culpa comuna?
ContSters62689, utilizator