avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 196 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cu sau fara martori la divort?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cu sau fara martori la divort?

Intentionez sa intentez proces de divort sotiei, am cateva intrebari:
1. la inceputul unui proces de divort, parata poate chema martori ,sau pe parcursul procesului poate desemna martori ?
2. cei chemati(desemnati) ca martori de parata,sunt obligati sa se prezinte la proces?
3. intr-un proces de divort, fara acceptul paratei de a divorta, martorii sunt obligatorii?
4. daca reclamantul nu doreste sau nu are martori nu se mai pronunta divortul?
MULTUMESC CU RESPECT
Popa Elena a scris:
Cu alte cuvinte, pentru ca instanta sa pronunte divortul, in legislatia actuala (pana la intrarea in vigoare a noului cod civil), trebuie dovedita ori culpa exclusiva a sotului parat in destramarea relatiilor de familie ori culpa comuna a celor doi soti.

Intrebari:

1. Autodenuntul sotului reclamant, care doreste divortul in contradictie cu paratul care nu il doreste, este acceptat de instanta?
2. Deteriorarea relatiilor intre soti, dovedita cu martori, inseamna culpa comuna?
Ultima modificare: Miercuri, 31 August 2011
ContSters62689, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort mihali mihali Buna ziua, Revin cu rugamintea de a ma sfatui cum sa procedez in situatia urmatoare: 1. In cazul in care sotul meu nu doreste sa fie implicat in ... (vezi toată discuția)
Culpa...comuna sau exclusiva ralu_2008 ralu_2008 in afara de probele pe care le administreaza, exista un temei legal in functie de care judecatorul sa aprecieze desfacerea unei casatorii din culpa comuna sau ... (vezi toată discuția)
Situatii in caz de divort mihali mihali Buna seara, 1.As dori sa stiu, in cazul unui divort (de comun acord sau nu), care este de obicei primul termen dat de instanta? Este acelasi in toate ... (vezi toată discuția)