Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de odihna platit
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de odihna platit

buna ziua!am o intrebare daca sunt angajata de 6 luni la o societate comerciala am dreptul la concediu de odihna platit?la cate zile de concediu am dreptul?
Buna ziua
1.Da aveti dreptul la concediul de odihna platit.
2. Concediul de odihna se acordă proporţional cu activitatea prestată într-un an calendaristic.
Astfel pentru anul trecut daca ati lucrat 4 luni si aveti 20 de zile de concediul de odihna trecute in contractul individual de munca nr. zilelor de concediu se calculeaza astfel:
20 : 12 x 4 = 7 zile
- pentru anul 2012, daca veti lucra tot anul veti beneficia de nr. zilelor trecute in contractul individual de munca
monicalirca, utilizator
Cu o completare , CO se calculeaza in zile lucratoare si nu in zile calendaristice in c.i.m. este prevazuta durata CO ...

Totusi, pentru a va da un raspuns cat mai exact ar trebui sa ne spuneti data inceperii activitaii si numarul de zile de CO prevazute in c.i.m.
contractul il am de pe 26 august sii lucrez de luni pana sambata
Aveti dreptul la CO aferent perioadei 26.08 -31.12 si perioadei 01.01 - 16.02.2012.

De exemplu, daca in c.i.m. sunt prevazute 21 de zile lucratoare pentru CO avem:
- pentru 2011 ----- 21: 12 x 4 = 7 zile lucratoare

- pentru 2012 ----- 21:12 x 1,5 = 3 zile lucratoare