Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... Spune un banc, gluma cu avocati!
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

Spune un banc, gluma cu avocati!

Incep cu unul

" Un client isi intreaba avocatul:
- Cat cereti pentru o consultatie?
- 3000 euro pentru trei intrebari.
- Nu este un pic cam scump?
- Ba da… Si care este a treia intrebare ?"

Asteptam bancuri noi!
Avocatul întreabă martorul la proces:
- La ce distanţă v-aţi aflat de locul accidentului ?
- La 6 metri şi 75 de centimetri.
- Şi cum de ştiţi aşa de exact ?
- Când am văzut accidentul, mi-am dat seama pe loc că voi fi întrebat la proces de vreun tâmpit asa ca am măsurat ...
Judecătorul către inculpat:
- De ce nu v-ați luat un avocat ?
- Toți avocații au refuzat să mă apere, când s-au convins că nu eu am furat cele 5 milioane.
Consiliul local al orasului observa ca cel mai tare avocat din oras nu facuse niciodata o donatie in scop de caritate. Primarul il chema la el in birou:
- Domnule avocat, am observat ca veniturile dumneavoastra anuale se ridica la peste 1.000.000 de dolari. Cu toate acestea, niciodata nu ati facut vreo donatie comunitatii ...
- Daca tot ati cautat informatii despre mine, nu ati descoperit ca mama mea este bolnava, iar medicamentele de care are nevoie depasesc de cateva ori veniturile ei !?
- Nu... raspunde primarul jenat.
- In al doilea rand, că fratele meu, veteran de razboi, este condamnat intr-un scaun cu rotile si este orb !
Primarul incepu sa-si ceara scuze, dar e intrerupt:
- In plus, sora mea a murit intr-un accident, lasand orfani trei copii !
Umilit, primarul șoptește:
- Nu stiam, ma iertati...
Avocatul trage linie:
- Nu vad de ce v-as da dumneavoastra bani, daca nu le dau nici lor !
Doi polițiști stau pe marginea drumului si privesc un avocat care vrea sa traverseze drumul. Aproape reuseste, dar un camion il calca. Dupa care franeaza, da inapoi si il calca inca o data pe avocat. Acest procedeu se intampla de mai multe ori. In cele din urma, camionul isi continua drumul. Unul dintre politai:
- Mă, Vasile, ai mai vazut o sinucidere asa de ciudata ?

Un cămătar întreabă un avocat:
-Cum imi pot primi cele 30 milioane inapoi de la Ionescu daca am pierdut chitanta de imprumut ?
-Scrieti-i o scrisoare si spuneti-i sa va trimita odata cele 60 milioane imprumutate.
-Bine dar eu i-am imprumutat doar 30 milioane !
-Tocmai asta vrem sa obtinem de la el, o dovada scrisa ca va datoreaza doar 30 milioane ...
Un tip intreaba un avocat:
- Care este onorariul dv. ?
- 1.000 $ pentru 3 intrebari.
Mirat, omul il intreaba:
- Nu este un abuz ?
- Ba da. Care este a treia intrebare ?

Care este diferenta dintre un avocat bun si un avocat de VIP-uri ?
Avocatul bun cunoaste legea, avocatul VIP-urilor îl cunoaste pe judecator.