Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... radiere firma
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

radiere firma

am avut o firma care a fost lichidata si radiata din evidentele fiscului conf art176 alin 6 c.p.fisc. Cum pot obtine un certificat fiscal care sa dovedeasca faptul ca firma radiata nu mai este inregistrata cu datorii la fisc
Societatea A a fost lichidata in baza legii 85/2006. Radierea societatii a fost facuta dupa aprobarea raportului final al lichidatorului la care nu au fost inregistrate contestatii si astfel judecatorul sindic a dispus incheierea procedurii si radierea societatii.In raportul final al lichidatorului nu a fost atrasa raspunderea solidara si bilantul contabil care se depune ca anexa la raportul final a fost cu datorii 0. Inainte de inceperea procedurii de lichidare si faliment a societatii A a fost atrasa respunderea solidara a societatii B in baza codului de proc fisc art 27 pentru datoriile societatii A printr-o decizie a ANAF care a fost contestata in instanta iar la prima instanta a fost castigata de societatea B. In recurs instanta a solicitat soldul la zi (adica astazi) a societatii A catre ANAF stiind ca societatea A se afla in proces de lichidare. In concluzie avand in vedere ca societatea a fost lichidata si radiata se poate atrage raspunderea societatii B pentru datoriile societatii A daca acestea din urma nu mai exista?

In raportul final al lichidatorului nu a fost atrasa raspunderea solidara

Nu are importanta ca procedura de faliment a fost inchisa. Cererea de atragere a raspunderii patrimoniale personale in baza art 138 din l 85/2006 se poate formula si dupa inchiderea procedurii pentru pasivul neacoperit al soc A si care este evidentiat in tabelul definitiv
In cazul de fata creanta pe care ANAF o poate cere de la soc B este cea trecuta in tabelul definitiv al soc A si nu cea din fisa sintetica .
Referitor la intrebare daca se poate sau nu .....reclamantul adica ANAF trebuie sa probeze in instanta indeplinirea conditiilor de la art 27 din OG 92/2003
Da si fiscul poate avea castig de cauza
In tabelul final creanta soc. A este 0. In situatiile financiare finale datoriile sunt 0. Pe ce te bazezi?
eu1961, utilizator

In tabelul final creanta soc. A este 0

sa inteleg ca soc A nu are datorii catre ANAF in tabelul definitiv , caci despre asta e vorba ??