Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... ord 343/2010
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

ord 343/2010

Buna ziua
Apartamentul in care locuiesc este debransat de la sistemul de incalzire centrala si are centrala proprie si tevile verticale care-l traverseaza izolate termic. Cu toate acestea ISTA calculeaza consum de energie termica pentru acest apartament. Este legal su nu? Multumesc
Art. 2. - În cazul în care din motive bine justificate operatorii economici care exploatează repartitoare de costuri nu finalizează inventarierea suprafeţei echivalente termic în subsolurile condominiilor în care sunt montate repartitoare de costuri, până la începutul sezonului de încălzire 2010-2011, se admite, numai pentru acest sezon de încălzire, utilizarea în calculele de repartizare a unei cote procentuale aferente părţilor comune de 30% din valoarea facturii pentru încălzire în lunile decembrie, ianuarie şi februarie şi de 50% din valoarea facturii în celelalte luni în care se furnizează agent termic pentru încălzire.
Ord. 343 /2010 se refera numai la sezonul trecut de incalzire , deci nu este valabil pe perioada 2011 -2112 .
Eu vorbeam despre facturarea pentru sezonul 2010-2011
De unde sa stim noi daca aveti sau nu parti comune incalzite ?. Legea spune ca daca aveti parti comune incalzite trebuie sa pregatesti gologanii.:(
Da, este corect ca vi s-a calculat caldura la comun.

Faptul ca aveti tevile izolate nu mai conteaza pentru ca s-a abrogat prevederea cu privire la scutirea de caldura la comun (partea de tevi) pentru tevile izolate. Acum toata lumea plateste la fel, in functie de cota-parte indiviza.