Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Revisal - probleme de functionare si de completare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Revisal - probleme de functionare si de completare

Vin cu rugamintea la toti cei care folosesc acest program sa posteze in acest topic probleme legate de functionarea versiunii noi a Revisal-ului , precum si problemele care apar in timpul completarii acestuia , astfel incat sa concentram toate problemele si toate raspunsurile intr-un singur topic ....

informatii generale :
Pe pagina [ link extern ] /
gasiti informatii utile cu privire la registrul general de evidenta a salariatilor in format electronic.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Am un angajat care a primit anul acesta prima salariala: o luna da, o luna nu,in functie de performante; sumele difera..dar toate au fost cuprinse in statul de plata. Le inregistrez pe toate in Revisal? (nu e chiar un spor si nici nu pot sti inainte daca va primi sau nu prima, depinde cum considera administratorul firmei). Si daca inregistrez prima, valoarea ei va fi : salariul brut de pe stat de plata-salariul brut de pe ultimul act aditional (transmis prin revisal)?
Multumesc anticipat.
Multumesc mult, utilizatorului Andrei Gica ,pt.raspunsul prompt.Va doresc o zi buna in continuare.
cris2279 a scris:

Am un angajat care a primit anul acesta prima salariala: o luna da, o luna nu,in functie de performante; sumele difera..dar toate au fost cuprinse in statul de plata. Le inregistrez pe toate in Revisal? (nu e chiar un spor si nici nu pot sti inainte daca va primi sau nu prima, depinde cum considera administratorul firmei). Si daca inregistrez prima, valoarea ei va fi : salariul brut de pe stat de plata-salariul brut de pe ultimul act aditional (transmis prin revisal)?
Multumesc anticipat.

Primele nu se inregistreaza in revisal, aceasta nu reprezinta un spor. Pt prime nu se completeaza si semneaza act aditional, numai inregistrarile din acestea si din CIM se trimit prin revisal.
Multumesc mult.
Sunt la completare Revisal nou si ma confrunt cu cateva probleme:
1. Cand facem corectie si cand modificare?
2. Vreau sa trec la salarii orice modificare de la 01/01/2011 pe acelasi considerent, despre care s-a mai discutat. Acu am am caz: sal X e angajat din 2008, i-am introdus ultimul salariu inainte de 2010, apoi toate modificarile de la 1 ianuarie 2010 pana azi. Cand dau la "Raport per salariat" imi apare : 2008-la prima modificare din 2010= acel ultim salriu salariu inainte de 2010 (ceea ce nu este corect , pentru ca in aceasta perioada a avut mariri treptate pana a ajuns la acea suma, mariri inregistrate toate la ITM).Cum procedez?
2. Un alt angajat a avut un contract pe perioada determinata ce s-a incheiat de drept la sfarsitul lui mai 2011. A fost apoi angajat cu CIM (alt CIM, alt nr) pe perioada nedeterminata in august. Mai este nevoie sa ii introduc aceasta incetare, implicit si contractul vechi?
1. corectia se face in monmetul in care se fac inregistrari gresite ... adica, se greseste la completarea acestuia - erori materiale

2. modificarea are loc cand intervin modificari referitoare la raportul de munca , de exemplu se modifica functia, durata c.i.m., inceteaza c.i.m., etc.

3. Nu mai este nevoie sa introduceti incetarea dinainte de 01.08.2011 ...