avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 381 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii zile libere de la guvern...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

zile libere de la guvern...

as dori sa stiu art unde se specifica faptul ca zilele libere de la guvern(25, 26 dec, 1, 2 ian, prima si a doua zi de paste, 15 aug, prima si a doua zi de rusalii, 1 dec, ) sunt zile platite de angajator, si daca asta este obligatorie si la firmele private...sau tine doar de RI.

Ultima modificare: Sâmbătă, 3 Septembrie 2011
maria_corina29, utilizator
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 16:33, 3 Septembrie 2011
Sunt stipulate in Codul muncii art.139(1)
Se platesc daca se lucreaza sau se dau zile libere, ulterior.
Regula consta in acordarea de zile libere corespunzatoare cu cele lucrate, in urmatoarele 30 de zile calendaristice.
Atunci cand compensarea nu este posibila, se platesc, cu sporul de cel putin 100%, conform CIM sau CCM la nivel de unitate.
Ultima modificare: Sâmbătă, 3 Septembrie 2011
Cornelia Tulpan, Contabil
LA CE ARTICOL ?PUNETI VA ROG UN CITAT, NU AM CODUL MUNCII LA INDEMANA ACUM...
Art. 139. [enumerarea sărbătorilor legale în care nu se lucrează]
(1) Zilele de sărbătoare legală în care nu se lucrează sunt:
- 1 şi 2 ianuarie;
- prima şi a doua zi de Paşti;
- 1 mai;
- prima şi a doua zi de Rusalii;
- Adormirea Maicii Domnului;
- 1 decembrie;
- prima şi a doua zi de Crăciun;
- 2 zile pentru fiecare dintre cele 3 sărbători religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decât cele creştine, pentru persoanele aparţinând acestora.
(2) Acordarea zilelor libere se face de către angajator.


Asta am gasit eu la art 139. dar voiam sa stiu daca aceste zile pe care le avem libere de la guvern, sunt platite pt faptul ca stam acasa. normal ca daca le si lucram suntem platiti sau ni se dau zile libere in schimb. dar daca nu le lucram, sunt zile libere platite?
Ultima modificare: Sâmbătă, 3 Septembrie 2011
maria_corina29, utilizator
Nu se platesc aceste zile ...
multumesc de raspuns!
1. Adica sa stati acasa si sa fie platite? Cine v-a spus asa ceva?
2. De abia se platesc zilele lucrate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Zilele libere Alex58 Alex58 As vrea sa stiu daca zilele libere decretate de stat se platesc de catre angajator sau nu,caci in codul munci nu zice nimic de plata. (vezi toată discuția)
Zile libere - sarbatori religioase andreimaria andreimaria Buna ziua , Referitor la art.139 - codul muncii Zilele de sarbatoare legala in care nu se lucreaza sunt : - 1 si 2 ianuarie; - prima si a doua zi de ... (vezi toată discuția)
Ziua de rusalii zi libera legala? deacroxana deacroxana In noul Cod al muncii in varianta reactualizata la 08.03.2011 ziua de rusalii si 15 august nu mai apar ca zile libere legale. Totusi sunt persoane care sustin ... (vezi toată discuția)