Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... suprafata utila
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

suprafata utila

Care este diferenta legalaintre suprafata utila masurata si "suprafata din acte".
Suprafata "din acte" ce reprezinta si cum a fost ea calculata?

Este vorba de un apartament care are "in acte" 42 de mp si "din masurare" doar 38 mp. Vine un cadastrist scoate o ruleta si masoara. Cat de exacta este masuratoarea lui?
Presupun ca este vorba despre un act vechi, emis de o regie autonoma (sau unul subsecvent care avut la baza un asemenea act). Suprafetele din asemenea acte nu coincid niciodata cu suprafetele rezultate din masuratorile actuale, realizate cu precizie.

Faptul ca apare (probabil in vreun document emis de OCPI) precizarea "suprafata din acte", nu inseamna decat “transpunerea in fapte” a obligatiei registratorului de a consemna in evidentele lor suprafata asa cum a fost ea trecuta in actul respectiv. Dovada suprafetei corecte o face documentatia cadastrala actuala (care cuprinde masuratori exacte).

Apoi, "suprafata din acte" este, de regula, tot cea utila, insa diferenta fata de noua suprafata utila nu este surprinzatoare. Detalii vis-a-vis de diferentele intre suprafata utila/desfasurata va pot oferi inginerii specializati in masuratori cadastrale.

Suprafata din acte si suprafata utila apare in intabulare si din fraza respectiva reiese ca se refera la aproximativ acelasi lucru. Ca sa fiu si mai exact fraza respectiva apare in INCHEIERE si suna cam asa : "in suprafata masurata de X mp, in suprafata din acte de X+Y mp, inscris in cartea funciara...." Este un imobil din 1970 si actul apare la vanzarea imobilului.
Se stie ca exista o lupta acerba intre suprafete la vanzare ptr ca unu spune ceva si altul spune altceva si toata lumea plateste la suprafata utila, suprafata care a aparut in documente in ultimii ani. Pana acum ceva ani nu exista.
Daca ne referim strict la o minte tehnica am intreabat cat poate sa fie eroarea de masura legala. Un om care vine cu o ruleta si masoara doua dimensiuni la fiecare camera cu oricate stampile nu imi ofera mie o explicatie suficient de puternica. O ruleta si o mana nu ofera o MASUARE EXACTA.
Din cate stiu la terenuri exista o variatie de 5% la suprafata masurata fata de cea reala asa vom avea un 50 mp in plus la un teren. Astea sunt masurari de catre specialisti cand apar erori de 5%? Cu ce masoara cu satelitu?
Eu vreau sa stiu exact situatia reala si nu sa intreb un "specialist" care are tot interesul sa ma indruge cu minciuni.
Chiar nu se mai poate raspunde la intrebari precis si exact si este nevoie sa ne ascundem dupa acte si stampile? Nu stiti raspundeti simplu nu stiu.

Vreti sa repet intrebarea sau se face toata lumea ca ploua si ne jucam cu cuvintele?

Greu frate pe lumea asta...
ContSters78406, utilizator
apartamentul este identic, acelasi si neschimbat, indiferent cat scrie in acte. Inadvertenta fie se va putea corecta, fie nu.

ramane sa vi se raspunda oficial de catre institutia abilitata, sau poate un specialist luat pe telefon va va confirma ca e o inadvertenta (care induce in eroare de 4 mp), aprox 10% - "eroare de calcul".. si cum se poate indrepta

dvs cand ati masurat cu ruleta cat e reiesit ca are 38? sau 42?

x=38, x+y=42

(prin intuitie fictiva y = grosimea peretilor interiori si exteriori.) in mod gresit banuiesc ar fi vorba de "toleranta eronata"

( masuratoarea dvs la interior va fi fara grosimea peretilor, exclus si cei interiori)
din diverse motive, fie e o neglijenta sau nu aveti acces la ap sa il masurati....verificati (fara stampila)
ma indoiesc ca acest forum va va da raspunsul la ceea ce doriti, dinsimplu motiv ca trebuie citite si interpretate actele si comparate cu realitatea, pe care inca nu ne-ati descris-o in cifre
ContSters83715, utilizator
radacina a scris:

Suprafata din acte si suprafata utila apare in intabulare si din fraza respectiva reiese ca se refera la aproximativ acelasi lucru. Ca sa fiu si mai exact fraza respectiva apare in INCHEIERE si suna cam asa : "in suprafata masurata de X mp, in suprafata din acte de X+Y mp, inscris in cartea funciara...." Este un imobil din 1970 si actul apare la vanzarea imobilului.
Se stie ca exista o lupta acerba intre suprafete la vanzare ptr ca unu spune ceva si altul spune altceva si toata lumea plateste la suprafata utila, suprafata care a aparut in documente in ultimii ani. Pana acum ceva ani nu exista.
[...]
Chiar nu se mai poate raspunde la intrebari precis si exact si este nevoie sa ne ascundem dupa acte si stampile? Nu stiti raspundeti simplu nu stiu.

Vreti sa repet intrebarea sau se face toata lumea ca ploua si ne jucam cu cuvintele?

Greu frate pe lumea asta...

Cu "suprafata utila" a fost dintotdeuna, si nu este ceva nou. Iar o mana si o ruleta chiar ofera o masuratoare exacta, in cazul de fata. Orice apartament are si o schita a suprafetei.
Diferenta dintre cele doua sintagme este datorata faptului ca "apartamentul" este considerat un spatiu cu destinatie de locuinta. Pentru ca exista si spatiii cu o alta destinatie decat cea de locuit.

Un apartament, are o anumita forma, patrata sau dreptunghiulara de obicei, si aria acestuia este suprafata totala a imobilului.

Iar sintagma "suprafata utila", face referire strict la suprafata care se foloseste la locuit, si nu la aria totala a apartamentului.

Din suprafata utila fac parte camerele, holurile, baia si bucataria, acestea sunt necesare si utile traiului. Restul sunt considerate spatii de depozitat,adica debaraua, camara, cat si balconul,daca nu ma insel. Nu poti locui sau dormi in camara sau in debara; or, cel putin nu acesta este destinatia lor specifica din constructie.

Sper ca te-am lamurit pe deplin. Si nu sunt specialist in domeniu, sunt avocat.

Cat despre eroarea acordata in cazul masurarilor terenurilor, aceasta este permisa datorita denivelarilor de teren, ce "iau" practic din suprafata lor desfasurata pe o latura.

Masuratorile topometrice,(in teren) se efectueaza cu roata sau cu teodolitul.
- Roata are un diametru de 318 mm si circumferinta de 1m, mai are si un maner rabatabil cat si un contor mecanic. Probabil ca ai vazut vreodata cum masoara politia rutiera distanta in cazul unui accident auto.
- Iar teodolitul este un instrument optic ce masoara distanta la nivel orizontal intre doua puncte. Mai nou, masuratorile de mare precizie se efecteaza cu o raza laser. Iar pentru interior,sunt nivele cu laser.

Si cea mai de fita masuratoare a terenurilor este cu satelitul. :)) Se numeste masuratoare cu termodetectie.

radacina a scris:
O ruleta si o mana nu ofera o MASUARE EXACTA.
Din cate stiu la terenuri exista o variatie de 5% la suprafata masurata fata de cea reala asa vom avea un 50 mp in plus la un teren. Astea sunt masurari de catre specialisti cand apar erori de 5%? Cu ce masoara cu satelitu?
Eu vreau sa stiu exact situatia reala si nu sa intreb un "specialist" care are tot interesul sa ma indruge cu minciuni.

O ruleta si o mana ofera o masurare suficient de exacta pentru acest domeniu. Daca exista o limita maxima a erorii, nu e obligatoriu ca ea sa fie atinsa. Diferenta apare datorita faptului ca suprafata terenului nu este totdeauna perfect plana si ruleta nu poate urmari toate denivelarile. Sau poate conturul parcelei are forma neregulata si calculul ariei se face cu aproximatie. Pe vremuri se folosea un instrument cu care se urmarea binisor terenul, acum cu ruleta sau cu un sistem optic (pentru distante mari) pot sa apara diferente mari mari intre ce-i real si ce-i masurat. Incercati sa masurati 25 hectare de padure in panta, in jurul unui lac. Ar trebui folosit un subler ceva mai mare, cu diviziune de 0,05mm?

O incapere o puteti masura si singur cu ruleta, cu ce precizie doriti. Cam toate au si gradatii in milimetri, daca asta va face sa fiti mai multumit. Presupuneti ca stiti exact forma incaperii si calculati singur aria. E simplu si exact. Poate n-ar trebui uitat ca la intersectiile peretilor pot fi raze de racordare, merg luate si alea in calcul. Ramane sa vedeti cu cate zecimale puteti trece suprafata in acte.
Nu inteleg de ce considerati ca un specialist are interesul sa va dezinformeze. Puteti verifica singur si puteti atentiona daca masurati alte valori. Cred ca specialistul nu ia incaperea cu el.
Spor la treaba!
OvidiuT25, utilizator