Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... conducere in stare de ebrietate
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

conducere in stare de ebrietate

Sunt Raul,din Cluj,as avea nevoie de cateva raspunsuri,sfaturi,am avut un accident rutier soldat cu doua victime (minore)una din ele a avut si o operatie la clavicula.Cea dea doua victima dupa o zi de spitalizare,a fost externata,intrebarea mea este daca voi fi cercetat penal,chiar daca voi ajunge la o intelegere cu parintii fetelor.Aveam si o alcoolemie de 0.55 in aerul expirat.Multumesc
La o alcoolemie de 0,55 la proba etilotest va avea cu siguranta un rezultat in sange aproape de 1 sau chiar mai mult.Deci sva fi infractiune si dosar penal pt conducere in stare de ebrietate si probabil veti primi ceva cu suspendare si permisul anulat. Daca cei accidentati nu depun plangere scapati de o parte din probleme. Angajati-va un avocat care sa va reprezinte in instanta si sa va fereasca de surprize.