Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... liberarea conditionata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

liberarea conditionata

sotul meu are un mandat de 3 ani. Are deja executat 1 an si 10 luni plus 4 luni castig, in total 2 ani si 2 luni. Prima comisie de liberare a avut-o pe 19 iulie si a primit o luna amanare pentru recidiva. Apoi a intrat din nou pe 23 august si a mai primit 4 luni amanare pe motiv ca nu ii poate da drumu ca mai are un proces pe rol. Spuneti-mi si mie, are penitenciarul dreptul sa il mai tina inchis din acest motiv? El si-a executat fractia, ce legatura are cu faptul ca mai are un proces? Va rog sa imi raspundeti? Multumesc anticipat.
Pai tocmai ca a fost propus pentru liberare, tocmai comisia l-a propus pentru ca si-a indeplinit fractia, dar am uitat ca suntem in romania unde fiecare face ce vrea. Ma doare ca era dreptul lui sa fie liber. Oricum am facut contestatie la instanta,dar nu stiu in ce masura o sa i-o aprobe...
Nu si in aceste conditii.Doar daca ar fi ajuns la finalul executarii pedepsei integrale, nu ar mai fi putut fi retinut in penitenciar si ar fi fost judecat in libertate, daca nu s-ar fi emis un mandat de arestare.
Insa sotul dvs. nu a executat integral pedeapsa, iar liberarea conditionata este un beneficiu acordat condamanatilor , si nu o bligatie.Struinta in munca, disciplina si alte conditii care il fac apt pe condamnat de a fi liberat conditionatm, nu se pot lua in calcul daca s-a descoperit si comiterea unei alte infractiuni pentru are este judecat.Desigur ca pana la pronuntarea unei hotarari definitive exista prezumtia de nevinovatie, insa nici nu se ajunge in instanta decat pe baza de probe care demonstreaza comiterea unei infractiuni,daca nu ar fi probe suficiente nu s-ar trimite in judecata , eventual, ar inceta urmarirea penala.
Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator
alexandra_iuhas a scris:

Pai tocmai ca a fost propus pentru liberare, tocmai comisia l-a propus pentru ca si-a indeplinit fractia, dar am uitat ca suntem in romania unde fiecare face ce vrea. Ma doare ca era dreptul lui sa fie liber. Oricum am facut contestatie la instanta,dar nu stiu in ce masura o sa i-o aprobe...

A, deci inteleg ca comisia l-a propus spre liberare si Onorata Instanta a respins cererea.

Vedeti ce scrie in motivarea instantei.

Art. 450. - Liberarea conditionata se dispune, la cererea sau la propunerea facuta potrivit dispozitiilor legii privind executarea pedepselor, de catre judecatoria in a carei raza teritoriala se afla locul de detinere, iar in cazul prevazut in art. 62 alin. 3 din Codul penal, de catre tribunalul militar in a carui raza teritoriala se afla inchisoarea militara.**)
Cand instanta constata ca nu sunt indeplinite conditiile pentru acordarea liberarii conditionate, prin hotararea de respingere fixeaza termenul dupa expirarea caruia propunerea sau cererea va putea fi reinnoita, termen care nu poate fi mai mare de un an.
Instantele prevazute in alin. 1 se pronunta si asupra revocarii liberarii conditionate, in cazul cand instanta care a judecat pe condamnat pentru o alta infractiune nu s-a pronuntat in aceasta privinta.
Termenul de apel si cel de recurs sunt de 3 zile. Apelul si recursul declarate de procuror sunt suspensive de executare.**)
Instanta in fata careia hotararea a ramas definitiva este obligata sa comunice locului de detinere copie de pe dispozitivul prin care s-a dispus revocarea liberarii conditionate.
Si atunci nu are nici o sansa sa ii dea drumul pana la ramanerea definitiva a acestui dosar?
comisia l-a propus pentru liberare pentru ca trebuia sa il propuna avand in vedere ca si-a executat fractia de 2 treimi cu tot cu castig, si tot comisia l-a respins, apoi si instanta. Noi acuma am facut contestatie la amanarea de 4 luni care mi se pare absurda pt ca orice s-ar intampla cu dosarul actual aflat pe rol el in noiembrie implineste 2 ani zi la zi si nu mai pote sa il tina. Nu e corect sa nu ii dea drumul.