Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Pauza lucru calculator
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Pauza lucru calculator

Buna ziua! Imi puteti spune daca este reglementat undeva ca la 1 ora sau 2 lucrate sa se acorde pauza de 10 minute? Multumesc!
Lucrul la calculator este reglementat legal in HOTÃRÂREA nr. 1.028 din 9 august 2006
privind cerinţele minime de securitate şi sănătate în munca referitoare la utilizarea echipamentelor cu ecran de vizualizare.

In acesta hotarare, la art. 8 se prevede:
" Angajatorul trebuie sa planifice sarcinile lucrătorului astfel încât folosirea zilnica a ecranului de vizualizare sa fie întreruptă periodic prin pauze sau schimbări de activitate, care sa reducă suprasolicitarea în fata ecranului de vizualizare".

Prin instructiuni proprii de securitate si sanatate in munca elaborate de angjator se poate stabili periodicitatea si durata pauzelor prevazute la art. sus-mentionat.
Multumesc mult!