Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... in cat timp se poate executa o hotarare?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

in cat timp se poate executa o hotarare?

Am o hotarare definitiva si irevocabila( impotriva unei firme de asigurari) din ianuarie 2009.Investirea cu titlu executoriu a fost facuta in iunie 2011.Cand am incercat sa o execut mi-au spus ca s-a prescris.
Cererea de chemare in judecata am facut-o in 2007.
In ianuarie 2009 hotararea a ajuns de la ICCJ la Tribunal.
Ce pot face acum?
In cat timp pot trece la executarea unei hotarari?
va multumesc!

Care este situatia unei sentinte penale prin care este prevazuta si plata unor daune? Cum se calculeaza in acest caz termenul de prescriptie?

In ce caz se aplica prevedereile art 389 Cod procedura civila - "Daca creditorul a lasat sa treaca 6 luni de la data indeplinirii oricarui act de executare, fara sa fi urmat alte acte de urmarire, executarea se perima de drept si orice parte interesata poate cere desfiintarea ei."?
Va multumesc.
Adeleide, utilizator