Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj

Exista vreo categorie profesionala care la incetarea contractului de munca (nu din vina angajatului) nu beneficiaza de indemnizatia de somaj?
De indemnizatia de somaj pot sa beneficieze persoanele carora le-a incetat contractul de munca din motive care nu le sunt imputabile (nu se accepta demisiile sau renuntarea la locul de munca prin neprezentare ori prin intelegerea partilor).
Legea nu excepteaza anumite categorii profesionale.

Legea 76/2002
Art.5
IV. somer - persoana care indeplineste cumulativ urmatoarele conditii:
a) este in cautarea unui loc de munca de la varsta de minimum 16 ani si pana la indeplinirea conditiilor de pensionare;
b) starea de sanatate si capacitatile fizice si psihice o fac apta pentru prestarea unei munci;
c) nu are loc de munca, nu realizeaza venituri sau realizeaza, din activitati autorizate potrivit legii, venituri mai mici decat salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata, in vigoare;
d) este disponibila sa inceapa lucrul in perioada imediat urmatoare, daca s-ar gasi un loc de munca.*

www.avocatnet.ro/content/art... >
1. Indemnizatia de somaj nu se acorda in functie de categoria profesionala (ocupationala) ci dupa alte criterii.

2. Iata ce spune LEGEA 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca:

Art. 5. În sensul prevederilor prezentei legi, termenii şi expresiile de mai jos au urmãtoarele semnificaţii:
IV. şomer - persoana care îndeplineşte cumulativ urmãtoarele condiţii:
a) este în cãutarea unui loc de muncã de la vârsta de minimum 16 ani şi pânã la îndeplinirea condiţiilor de pensionare;
b) starea de sãnãtate şi capacitãţile fizice şi psihice o fac aptã pentru prestarea unei munci;
c) nu are loc de muncã, nu realizeazã venituri sau realizeazã, din activitãţi autorizate potrivit legii, venituri mai mici decât valoarea indicatorului social de referinţã al asigurãrilor pentru şomaj şi stimulãrii ocupãrii forţei de muncã, în vigoare;
d) este disponibilã sã înceapã lucrul în perioada imediat urmãtoare, dacã s-ar gãsi un loc de muncã.

Art. 16. - Beneficiari ai prevederilor prezentei legi sunt persoanele în cãutarea unui loc de muncã, aflate în una dintre urmãtoarele situaţii:
a) au devenit şomeri în sensul prevederilor art. 5 pct. IV lit c);
b) nu au putut ocupa loc de munca dupa absolvirea unei institutii de invatamant;.
c) ocupã un loc de muncã şi, din diferite motive, doresc schimbarea acestuia;
d) au obţinut statutul de refugiat sau altã formã de protecţie internaţionalã, conform legii;
e) cetãţeni strãini sau apatrizi care au fost încadraţi în muncã sau au realizat venituri în România, conform legii;
f) nu au putut ocupa loc de muncã dupã repatriere sau dupã eliberarea din detenţie.

3. Asadar nicaieri nu se pomeneste de o anumita categorie profesionala sau ocupatie.