Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... finantari nerambursabile proiecte culturale
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

finantari nerambursabile proiecte culturale

Buna ziua.
As dori sa stiu daca o institutie publica, finantata de la bugetul local, poate acorda finantari nerambursabile pentru realizarea unor actiuni culturale (comform ordonantei 2/2008) in calitate de autoritate finantatoare? daca se poare care este procedura.
mentionez ca este vorba de un centru judetean de cultura.
Puteti sa consultati informatiile de la adresa de net [ link extern ]
In principiu da, daca este contemplat in regulamentul respectiv aprobat prin Hotararea al consiliul judetean, pentru ca legea stabileste ca autoritatiile finantatoare sunt "- autoritati ale administratiei publice centrale sau locale, institutii publice care au ca obiect de activitate si finantarea de programe, proiecte si actiuni culturale, Administratia Fondului Cultural National - institutie publica cu personalitate juridica, care este organizata si functioneaza in subordinea Ministerului Culturii si Cultelor"