Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... revenire concediu crestere copil pana la 2 ani
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

revenire concediu crestere copil pana la 2 ani

Buna ziua,
Peste cateva zile trebuie sa se intoarca la serviciu,din concediu crestere copil pana la 2 ani,o salariata. Daca intre timp postul ei s-a ocupat, angajatorul poate sa nu o mai primeasca? sau este obligat ca timp de 6 luni sa o pastreze?
Ce acte se intocmesc pt reintoacerea ei la serviciu? Cand a intrat in concediu contractul de munca i s=a desfacut,se face un nou CIM?
Multumesc anticipat!
BARBU ANA a scris:

Buna ziua,
Peste cateva zile trebuie sa se intoarca la serviciu,din concediu crestere copil pana la 2 ani,o salariata. Daca intre timp postul ei s-a ocupat, angajatorul poate sa nu o mai primeasca? sau este obligat ca timp de 6 luni sa o pastreze?
Ce acte se intocmesc pt reintoacerea ei la serviciu? Cand a intrat in concediu contractul de munca i s=a desfacut,se face un nou CIM?
Multumesc anticipat!

1. In perioada concediului de crestere copil pana la varsta de doi ani, contractul salariatei este suspendat iar in locul acesteia persoana angajata va avea un contract pe perioada DETERMINATA intrucat inlocuieste salariata plecata in concediu de crestere copil doar pe perioada acestui concediu.
2. Conform legii, angajatorul este obligat sa o primeasca inapoi si nu are dreptul sa o concedieze pe o perioada de 6 luni de la revenirea la locul de munca, pe motiv de necorespundere profesionala.
3. Salariata care doreste sa se intoarca la munca dupa ce a beneficiat de concediul pentru crestere copil face o cerere prin care anunta intoarcerea sa la locul de munca si data cu care doreste sa se intoarca. In urma acestei cereri, HR-ul angajatorului va emite o decizie prin care contractul de munca al salariatei respective inceteaza a fi suspendat incepand cu data la care persoana respectiva se intoarce la munca. Nu este nevoie de un nou contract de munca.

1. In perioada concediului de crestere copil pana la varsta de doi ani, contractul salariatei este suspendat iar in locul acesteia persoana angajata va avea un contract pe perioada DETERMINATA intrucat inlocuieste salariata plecata in concediu de crestere copil doar pe perioada acestui concediu.
2. Conform legii, angajatorul este obligat sa o primeasca inapoi si nu are dreptul sa o concedieze pe o perioada de 6 luni de la revenirea la locul de munca, pe motiv de necorespundere profesionala.
3. Salariata care doreste sa se intoarca la munca dupa ce a beneficiat de concediul pentru crestere copil face o cerere prin care anunta intoarcerea sa la locul de munca si data cu care doreste sa se intoarca. In urma acestei cereri, HR-ul angajatorului va emite o decizie prin care contractul de munca al salariatei respective inceteaza a fi suspendat incepand cu data la care persoana respectiva se intoarce la munca. Nu este nevoie de un nou contract de munca.

Poate fi demisa prin desfintarea postului.

de aceea am si specificat motivul necorespunderii profesionale. Totusi atata timp cat este altcineva angajat pe postul salariatei care se afla in concediu de crestere copil nu poate fi justificata o desfiintare a postului.
Persoana angajata in locul celei care trebuie sa se intoarca are alta functie si durata nedeterminata in CIM. Adica cea care a plecat era functionar economic iar cea angajata are functia de contabil perioada nedeterminata.
Deci angajatorul fie le pastreaza pe amandoua fie renunta la cea care a fost angajata in locul celei din concediu pt ca pe cea care revine nu are dreptul sa o concedieze 6 luni, desi cat timp a stat ea acasa si si-a facut treburile ei altcineva se straduia sa fie totul bine si acum ea vine si isi vrea inapoi postul.Nu este corect,dar asta este Romania si acestia sunt angajatorii din Romania! nu sunt recunoscatori
Puteti desfinta postul angajatei in CCC fara a astepta cele 6 luni, nu mai exista aceasta prevedere. Trebuie doar sa ii acordati preavizul de 20 de zile lucratoare.