avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 649 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Garantie de participare la procedura de atribuire
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Garantie de participare la procedura de atribuire

Va rog, imi poate spune cineva cum interpretez prevederile art.43(1) alin. 2 lit. a coroborat cu art. 278(1) lit. b. Ca exemplu: am formulat o invitatie de participare la procedura de cerere de oferta pentru un contract de furnizare de produse cu o valoare estimata de 20000 lei fara TVA. Cum calculez? 2% din 20000 lei=400 lei? si ce rost mai au prevederile art. 278(1)?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: ContSters179234 , utilizator 11:55, 22 Septembrie 2011
gar de part este pana la 2% din val estimata dar nu mai putin decat valorile rezultate in urma aplicarii art 278(1)
Buna ziua,

Parerea mea este ca ar trebui sa solicitati 2% din valoarea estimativa. In cazul dvs. ART. 278^1 nu este aplicabil fiindca se pleaca de la o valoare estimativa de 63.000 lei.

O zi buna!

~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Modificarea oug34/2006 cu 76/2010 elisa18 elisa18 Buna ziua, Cum interpretati modificarile cu privire la obligativitatea retinerii garantiei de participare , art 43'1 alin a). \"cuantumul garantiei de ... (vezi toată discuția)
Garanþia de participare reþinutã de autoritatea contractantã Katri Katri CNSC mi-a respins contestaţia formulată împotriva rezultatului unei proceduri de atribuire, iar decizia pronunţată de CNSC nu am mai atacat-o la Curtea de ... (vezi toată discuția)
Achizitii publice -oferte peste valoarea estimata paula manta paula manta Buna ziua, Cum procedez în situaţia în care valoarea propusă de toţi ofertantii pentru un contract furnizare este mai mare decât valoarea estimată de ... (vezi toată discuția)