Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Politia Comunitara - Srv. Control Comercial
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Politia Comunitara - Srv. Control Comercial

Sunt administratorul unei societati comercial ce se ocupa cu importul si distributia de bunuri pt. industrie.
Am fost vizitat de 2 persoane care s-au legitimat ca lucratori in cadrul Politiei Comunitare - Srv. Control Comercial. Nu aveau uniforme si insigne iar delegatia de servici era semnata si stampilata dar nu era specificata nici o societate "de controlat". Nu m-au lasat sa le fac copie xerox dupa legitimatii.
Mi-au cerut si le-am aratat copia dupa CUI, dovada spatiului si buletinul.
Au intocmit o Nota de Constatare in care spuneau ca nu am declarat activitatea la sediul social. Am refuzat sa semnez Nota de Constatare.

Au intocmit un PV de constatare in care au mentionat ca "Societatea desfasura activitate de comert cu ridicata nespecializat fara a avea autorizata activitatea la Registrul Comertului, incalcand prevederile OG 99/2000 Actualizata, fapta fiind sanctionata potrivit art.73 alin(1) lit 1 croborat cu art. 74, cu amenda de la 400-1000 lei, aplicandu-se o amenda in valoare de 500 lei" si ca "se siteaza activitatea pana la data autorizarii".

Politia Comunitara are dreptul de a-mi suspenda activitatea ?
RRotaru a scris:

Am fost vizitat de 2 persoane care s-au legitimat ca lucratori in cadrul Politiei Comunitare - Srv. Control Comercial.

In cadrul controlului lucratorilor serviciului comercial al politiei comunitare sunt verificate :
- afisarea denumirii societatii in cadrul firmelor
- documentele de constituire a societatii,
- autorizatiile legale de functionare,
- conditiile igienico - sanitare privind comercializarea si depozitarea produselor.
- comercializarea de produse fara documente de provenienta
- necompletarea la termen si conform prevederilor legale a documentelor contabile primare in cadrul firmelor
- comercializarea de produse fara preturi afisate sau fara elemente de identificare.
- comercializarea altor produse, decat cele inscrise documente

Nu aveau uniforme si insigne iar delegatia de servici era semnata si stampilata dar nu era specificata nici o societate "de controlat".

Daca aveam o indoiala asupra calitatii oficiale a celor doua persoane dadeam telefon la politia comunitara pentru confirmare.

Au intocmit o Nota de Constatare in care spuneau ca nu am declarat activitatea la sediul social. Am refuzat sa semnez Nota de Constatare.

Daca nu ati semnat-o urmeaza sa contestati in instanta ( max 15 zile de la amenda ) si sa aduceti dovezi care sa o faca nula.

Au intocmit un PV de constatare in care au mentionat ca..., aplicandu-se o amenda in valoare de 500 lei" si ca "se siteaza activitatea pana la data autorizarii".

Amenda politiei comunitare se plateste la primarie. Nu o platiti figurati ca debitor si s-ar putea sa aveti unele probleme cu eliberarea unor acte de care aveti nevoie.

Politia Comunitara are dreptul de a-mi suspenda activitatea ?

Intrebati la ser. de control comercial limitele de competenta. Dar sincer nu cred ca niste lucratori isi permit sa le depaseasca.

Activitate al societatii este de tipul B2B (Business to Business): importul si distributia de EIP (Echipamente Individuale de Protectie - definite de Art. 2 (1) din HG115/2004) catre industrie (producatori auto, industria alimentara, laboratoare chimice, ...), armata, centrale nucleare, etc. Nu vindem aceste produse catre persoane fizice.

La sediul societatii avem preonderent activitate de birou (ofertare, instruiri, pregatire documentatie pt licitatii, negocieri, prezentari de produse, preluare comenzi, facturare, trimiteri de cataloage si mostre pt testare, ...). Comenzile sunt livrate clientilor la sediul lor prin delegat sau prin firme de curierat/transport. Nu suntem un magazin de desfacere.

Introducerea pe piata si comercializarea a acestor tipuri de echipamente este reglemantata de : HG 115/2004, Legea nr.608 / 31.10.2001, HG 71/2002,

Pot contesta PV de Constatare pe baza Art. 3 lit (1) pct j) din OG 99/2000 ?

Ma nelinistete fraza "se siteaza activitatea pana la data autorizarii" din PV de Constatare. Ce presupune aceasta ?
RRotaru, utilizator
RRotaru a scris:

Nu vindem aceste produse catre persoane fizice.

"Cei doi " de la politia comunitara au verificat autorizatiile legale de functionare.

La sediul societatii avem preonderent activitate de birou (ofertare, instruiri, pregatire documentatie pt licitatii, negocieri, prezentari de produse, preluare comenzi, facturare, trimiteri de cataloage si mostre pt testare, ...). Comenzile sunt livrate clientilor la sediul lor prin delegat sau prin firme de curierat/transport.

Daca au vazut Certificatul constatator emis de ORC care " atesta ca sa inregistrat declaratia pe propria raspundere conform careia firma nu desfasoara activitatile prevazute in cererea de inregistrare in spatiul destinat sediului social din loc. str. etc " au aplicat amenda si au solicitat sistarea activitatii.

Nu suntem un magazin de desfacere.

Atunci nu aveti probleme cu provenienta, afisarea pretului si identitatea si calitatea produsului.

Pot contesta PV de Constatare pe baza Art. 3 lit (1) pct j) din OG 99/2000 ?

Sigur ca e bine sa contestati, dar procedura e de dorit ca un avocat sa o parcurga. Atentie ca depunerea ei sa nu depaseasca 15 zile de la aplicarea amenzii. Mai castigati timp sa declarati la ORC ca desfasurati activitati la sediul social ( tot avocatul stie bine sa rezolve problema ) si sa intrati in legalitate.

:offtopic:

Presupun ca cineva din vecinatate a fost sau este deranjat de activitatea la sediu si a facut o reclamatie. Tot acea persoana probabil se va opune sa desfasurati activitate de birou la sediu. ( Va trebuie acordul vecinilor ).

Ma nelinistete fraza "se siteaza activitatea pana la data autorizarii" din PV de Constatare. Ce presupune aceasta ?

Inseamna obtinerea de la ORC a autorizarii desfasurarii activitatii la sediu social ( chiar de birou ).

Nicolaie Ciobotaru, Consultant resurse umane
Din Ordonanta 99 / 2000 (repubilcata) este corect sa trag urmatoarele concluzii :

Art. 4 a) nu vand consumatorilor, deoarece vand numai persoanelor juridice.
Art. 4 d) nu fac comert cu amanuntul deoarece nu vand direct consumatorilor.
Art.4 f) nu fac comert ambulant deoarece nu fac comertul cu amanuntul
Art.4 k) nu am suprafata de vanzare pt. ca nu am suprafata destinata consumatorilor
Art.4 l,m,n) nu am structura de vanzare cu suprafata mica, medie sau mare , deoarece nu am suprafata de vanzare
Art. 4 o) nu sunt centru comercial (nu fac comert cu amanuntul)
Art. 4 p) nu fac comert in zone publice
Art. 34 nu fac vanzare la distanta (presupune vanzare cu amanuntul)
Art. 35 (1) nu fac vanzare directa (nu vand consumatorilor)
Art. 38 nu fac vanzare in afara spatiilor comerciale (deoarece nu fac vanzare directa)
........................................................................................................................................
In cazul in care cele de mai sus sunt corecte, inseamna ca nu este aplicabila amenda din PV de Constatare potrivit Art. 73 (1) lit. a) deoarece nu am structura de vanzare cu suprafata mica.
De fapt nu este aplicabila nici una din amenzile de la Art. 73 (1) :
lit. a), b) si c) deoarece nu am structura de vanzare cu suprafata mica, medie si resp. mare
lit. d) deoarece nu fac comert ambulant
lit. e) deoarece nu fac vanzari in afara spatiilor comerciale sau vanzari directe
........................................................................................................................................
In cazul in care amenda nu mai este aplicabila ce efecte are PV de constatare ?
PS: intre timp am obtinut de la ORC Cert. Constatator cu activitatea de la sediul social.